100 lat Niepodległej. Chicagowskie obchody 100-lecia niepodległości Polski

100 lat Niepodległej. Chicagowskie obchody 100-lecia niepodległości Polski

Polonia chicagowska 100 lat temu swoim zaangażowaniem i wsparciem przyczyniła się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Sto lat po odzyskaniu państwowości, Polacy w kraju i za granicą hucznie obchodzą tę szczególną rocznicę. Chicagowska Polonia obchody stulecia odzyskania niepodległości rozpoczęła już kilka miesięcy temu, a oferta rocznicowych uroczystości i imprez z pewnością zadowoli każdego.

Polacy w Chicago 100. rocznicę odzyskania niepodległości świętują na różne sposoby. Miłośnicy ruchu i aktywności fizycznej wezmą udział w zorganizowanym przez radio WPNA 103.1 FM Biegu Stulecia, melomani będą mogli wybrać się na niepodległościowe koncerty, a pasjonaci historii zwiedzić wystawę o czynie zbrojnym Polonii. Dodatkowo – sadzenie Dębu Niepodległości i wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Poniżej przedstawiamy kalendarium wybranych niepodległościowych uroczystości w Chicago. Przypominamy te, które już się odbyły i zapraszamy na te, które dopiero przed nami. Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej Polski!

Chicagowskie obchody 100-lecia niepodległości Polski – Kalendarium

W niedzielę, 2 września odbyła się pierwsza Polsko-Amerykańska Parada Motocyklowa. Wydarzenie to miało na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

fot.Artur Partyka

Podczas parady zbierano fundusze na pomoc polskiej młodzieży z Kresów, aby mogła studiować w Polsce. Kilkuset motocyklistów ze wszystkich polonijnych klubów motocyklowych i zaprzyjaźnionych klubów amerykańskich wyruszyło w samo południe spod siedziby Związku Narodowego Polskiego. Trasa przebiegała ulicami: Cicero, Milwaukee i Division, aż do kościoła Świętej Trójcy. Miłośnicy jednośladów to wielcy patrioci, o czym mogliśmy się przekonać podziwiając rekordową liczbę motocykli, które wzięły udział w paradzie.

W jubileuszowym roku setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej i stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na patriotyczną wystawę ,,Polonia rusza do boju”.

fot.Dariusz Lachowski

12 października w Muzeum Polskim w Ameryce uroczyście otwarto wystawę zatytułowaną „Polonia rusza do boju. 100 lat Niepodległości”. Ekspozycja przedstawia działania organizacji polonijnych i historię rekrutów z Chicago, którzy weszli w skład Armii Polskiej, walczącej następnie na frontach pierwszej wojny światowej. Odrestaurowane oryginalne plakaty, rysunki, fotografie, dokumenty i materiały filmowe sprzed stu lat można oglądać do 10 marca 2019 roku.

Koncert „Przeboje Niepodległej” był najjaśniejszym dotychczas punktem rocznicowych wydarzeń. Wspaniały koncert z udziałem artystów z Polski, odbył się w niedzielę, 21 października w chicagowskim Orchestra Hall.

fot.Dariusz Lachowski

Wystąpiła Orkiestra Symfoniczna im. Ignacego Jana Paderewskiego (PaSO) pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła oraz gwiazdora polskiej sceny, Janusza Stokłosy, chóry PaSO – również dziecięcy, Tre Voci – trzej polscy tenorzy oraz soliści z Chicago i z Polski. Publiczność zachwycili trzej tenorzy – Miłosz Gałaj, Mikołaj Adamczak i Vojtek Soko. Największą niespodzianką artystyczną koncertu był niezapomniany występ Marioli Napieralskiej. Koncert zakończyła owacja na stojąco.

Radio WPNA 103.1 FM zaprasza na Bieg Stulecia!

fot.Ewa Malcher

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w stu miastach odbędą się Biegi Stulecia. 11 listopada, dokładnie o godzinie 11.11 am symboliczna liczba 1918 uczestników wystartuje w Chicago na dystansie 10 kilometrów. Aby wziąć udział w Biegu Stulecia nie trzeba być biegaczem, a dystans można po prostu przejść. Liczy się przede wszystkim sam udział w tym sportowo-patriotycznym wydarzeniu!

Konsulat Generalny RP w Chicago i Biuro Programu Niepodległa pragną zaprosić Polonię amerykańską, a w szczególności szkoły, organizacje, parafie oraz rodziny polonijne do udziału w ogólnopolskiej i ogólnoświatowej inicjatywie „Niepodległa do hymnu!”

Wystarczy, że w Narodowe Święto Niepodległości Polski, w niedzielę 11 listopada 2018 r., o godzinie 12:00 czasu lokalnego zorganizują Państwo wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Jeżeli zechcą Państwo przyłączyć się do akcji, prosimy o wypełnienie krótkiego formularza na stronie internetowej Biura Programu Niepodległa: niepodlegla.gov.pl

Konsulat Generalny RP w Chicago wraz z Chicago Philharmonic Society zapraszają do udziału w Chicago Philharmonic Festival: Poland 2018 organizowanym dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Festiwal zaczął się 7 listopada i potrwa do 11 listopada.

fot.arch. organizatorów

Występują m.in.: Filharmonia Chicagowska z Orkiestrą Symfoniczną im. I.J. Paderewskiego, Kwartet Śląski, Andrzej Białko i Piotr Orzechowski. Koncerty odbyły się 7 listopada w kościele prezbiteriańskim (Kwartet Śląski) i 8 listopada w kościele pw. św. Jana Kantego (Andrzej Białko) oraz 9 listopada w Muzeum Polskim (Piotr Orzechowski). Finałowe koncerty Filharmonii Chicagowskiej odbędą się w Centrum Kopernikowskim 10 listopada („Celebrate Polonia”) i w Bazylice św. Jacka 11 listopada („Missa Pro Pace” W. Kilara). W niedzielę,11 listopada o godz. 1.30 pm w Bazylice św. Jacka „Msza za Pokój” Wojciecha Kilara w wykonaniu orkiestry Chicago Philharmonic z udziałem solistów i chóru PaSO. Informacje i bilety: chicagophilharmonic.org lub tel. 312-957-0000.

Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika oraz burmistrz Niles zapraszają na uroczystość posadzenia Dębu Niepodległości w ramach projektu „Dębowa Aleja Niepodległości”, realizowanego przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

fot.Artur Partyka

Sadzenie Dębu Niepodległości odbędzie się w sobotę, 10 listopada o godz. 2 pm na terenie Urzędu Miasta Niles, pod adresem 1000 Civic Center Dr. W Niles. Serdecznie zapraszamy! Pierwszy Dąb Niepodległości został zasadzony przed budynkiem Związku Narodowego Polskiego 3 maja o symbolicznej godzinie 11.11 am.

Szczegółowe relacje z uroczystości obchodów Stulecia Niepodległej zamieścimy w następnym wydaniu naszej gazety.

fot.Tytus Zmijewski/EPA

Comments

 1. zza kałuży
  zza kałuży 10 listopada, 2018, 22:00

  W tą niedzielę, na koncert opłacony amerykańskim muzykom z podatków mojej polskiej rodziny, do polonijnej bazyliki mniejszej wybiorę się ubrany dokładnie w taki sam patriotyczny strój jak katolicki patriota z warszawskiego marszu niepodległości;
  *
  1. Czarna kominiarka na łbie,
  2. Chustka zawiązana przez gębę,
  3. O trzy numery za duże, stare dżinsy
  4. Białe adidasy
  5. Luźna, nie krępująca ruchów kurtka z kapturem,
  6. Na prawym rekawie zielona opaska z mieczykiem,
  7. Na lewym opaska z kotwicą
  8. W dłoni wielkie transparenty „Śmierć wrogom wiary!” oraz „Polska domem katolików!”
  *
  Panie konsulu Janicki, liczę na osobiste powitanie przy drzwiach bazyliki.

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 11 listopada, 2018, 01:43

  O ścierwo „zza kałuży” z psiarni Jarmakowskiego przylazło na forum DZ. Zawaniało folksdojczem i sprzedawczykiem. No cóż jak to u parszywej sobaki jest w zwyczaju…ujada na Polskę. Słuchaj śmieciu „zza kałuży”, ty, ten alkoholik o nicku AA, Jarmakowski, samozwańczy ekspert, stuknięty smoluch z parowozu z Grochowa -Wodnicki, Krzysztof Koch-łajza i przychlast…jednym słowem: polskojęzyczne ścierwa jesteście zdrajcami dla narodu polskiego i jedyne co można wam zaoferować to…kula w łeb.

  Reply this comment
  • dom
   dom 11 listopada, 2018, 09:48

   zalatujesz banderowcem ,skoro tak nienawidzisz polonii ,
   to po co tu smrodzisz ,to nie twoje prywatne forum , zdrajcy ojczyzny to tacy co Polske bez wojny Niemcom dali za srebniki z Unii
   a Fryce i Angole dupcza polskie kobiety
   i z Polski maja niemiecka kolonia , ,idz hitlerowskiemu pokoleniu dupe lizac ciemny i zasrany ukraincu z chlewa.
   patologia i element to co soba reprezentujesz.

   Reply this comment
   • Megan
    Megan 12 listopada, 2018, 08:27

    zadna niemka nie chce banderowca w naszym miescie jest wiele niemieckich kobiet ktore wyszly za maz i do tej pory wychodza za amerykanskich zolnierzy ,jest takze bogata szlachta niemiecka
    spokrewiona z elita amerykanska.
    z banderowcami to polki sie zadaja i zawsze placza.

    Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 11 listopada, 2018, 15:04

  dom-ja ciebie burku o głos nie prosiłem! Do budy kundlu parszywy. Pewnie ojciec banderowiec, a matka niemra, że znalazłeś się w Ameryce. Uciekaliście przed odpowiedzialnością za mordy na Polakach!?

  Reply this comment
  • un
   un 11 listopada, 2018, 17:16
  • Megan
   Megan 12 listopada, 2018, 07:59

   miliony ukraincow od lat sa w Polsce i przybywaja nowi z Ukrainy
   a polacy ich przyjmuja i nie rozliczaja tych wojennych starych katow za mordy
   to fajna polska polityka polak nie ma pracy i takiej pomocy od rzadu polskiego
   jak ukrainicy , wschod Polski to ruskie nacje opanowuja kompletnie i Putin sie smieje.

   Reply this comment
   • Yaroon
    Yaroon 12 listopada, 2018, 16:43

    Megan… nie mieszkasz w Polsce – to skąd wiesz. Ja mieszkam w Polsce i jeżdżę po Polsce i nikt na obywateli z Ukrainy nie narzeka. Tobie coś się zdaje, podobnie jak mi o Ameryce. A u nas na Putina nie nabierzesz. To internetowa szpachla, jak się nic nie ma do powiedzenia.

    Reply this comment
   • Anonim
    Anonim 17 listopada, 2018, 15:34

    Polak Polacy z duzej litery. Strasznie razi ortografia.

    Reply this comment
 4. Yaroon
  Yaroon 12 listopada, 2018, 17:35

  Wy naprawdę jesteście tępi, matołki, aż niekiedy mi was szkoda. Biedna ta Polonia w USA, może i niektórzy porządni, ale buraki, że klękajcie narody 🙂

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*