Potrzebujemy Twojego podpisu! Ciągle jest szansa na zniesienie wiz

To od Paula Ryana zależy, czy ustawa JOLT zostanie poddana pod głosowanie fot.Jim Lo Scalzo/EPA

To od Paula Ryana zależy, czy ustawa JOLT zostanie poddana pod głosowanie fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Wciąż czekamy na Twój podpis pod listem do marszałka Izby Reprezentantów USA apelującym, by poddał pod głosowanie ustawę znoszącą wizy. Ciągle są szanse na zatwierdzenie wniosku. Apelujemy do włączenia się we wspólną sprawę!

Od spikera Izby Reprezentantów Paula Ryana zależy, czy ustawa JOLT (ang. Jobs Originating through Lounching Travel), zawierająca zniesienie wiz (Visa Waiver Program, VWP), zostanie poddana pod głosowanie. Kluczowe jest przekonanie tego ważnego waszyngtońskiego polityka, by zgodził się na to głosowanie. Dlatego apelujemy do Państwa o podpisanie listu do marszałka (w wersji papierowej lub elektronicznej, instrukcje na str. 5).

Ustawa JOLT rozszerza program bezwizowy, w celu zwiększenia ruchu turystycznego i stymulacji ekonomii USA, przy równoczesnym wzmocnieniu środków bezpieczeństwa podczas przekraczania granicy. Wniosek ma poparcie polityków z obu partii w obu izbach, ale jeśli nie zostanie poddany pod głosowanie, to umrze śmiercią naturalną w Kongresie. Losy inicjatywy są w rękach spikera Ryana.

Naszą strategię działania popierają amerykańscy politycy, ważne osobistości, środowiska i instytucje, czyniące starania na rzecz włączenia Polski do VWP, z którymi kontaktowaliśmy, prowadziliśmy rozmowy i korespondencję.

Wśród popierających naszą akcję są: kongresman z Illinois Mike Quigley (5. okręg), senatorzy, Richard Durbin i Mark Kirk z Illinois i Chuck Schumer z Nowego Jorku, ambasador RP Ryszard Schnepf i prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula.

O inicjatywie zaktywizowanie Polonii w wywieraniu nacisków na polityków z uznaniem mówiła też Patricia Rojas-Ungár, wiceprezes ds. kontaktów z rządem federalnym w Amerykańskim Stowarzyszeniu Turystycznym (US Travel Association), która w swych działaniach lobbingowych na rzecz JOLT i rozszerzenia VWP przytacza poważne argumenty ekonomiczne. Jak podkreśla Rojas-Ungár, dzięki włączeniu do ruchu bezwizowego Polski i jeszcze kilku innych krajów przynajmniej o milion zwiększyłaby się liczba odwiedzających USA, co oznacza 10 mld dol. dla ekonomii USA i 60 tys. nowych miejsc pracy w kraju.

Wywieranie wpływu na marszałka Izby, by poddał ustawę JOLT pod głosowanie, to tylko część akcji prowadzonej przez naszą gazetą. Drugą ważną jej częścią jest kontaktowanie się z parlamentarzystami, którzy jeszcze nie zadeklarowali swego poparcia dla JOLT i udziału Polski w programie bezwizowym. O ważnej dla nas kwestii powiadamiamy przede wszystkim polityków, którzy w Kongresie reprezentują Illinois. Wielu z nich zwróciło uwagę na wniosek JOLT dopiero po naszej interwencji.

Po naszych listach i telefonach powiększyło się grono współwnioskodawców JOLT. Dołączyli do nich m. in. kongresmani z Illinois: Peter Roskam, Danny Davis i Robin Kelly. Inni, jak np. Luis Gutierrez, Randy Hultgren, Darin LaHood, Mike Bost, Rodney Davis, Adam Kinzinger i Cheri Bustos poprą inicjatywę, jeśli poproszą ich o to mieszkańcy ich okręgów. Dlatego ważne jest, by wyborcy z rejonów reprezentowanych przez tych polityków telefonowali do ich biur i wysyłali listy prosząc o dołączenie do wpółsponsorów JOLT. (Można to zrobić używając kodu QR na str. 5, który automatycznie przekieruje do elektronicznej wersji listu, a tam, po wpisaniu kodu pocztowego, do konkretnego reprezentującego nas w Waszyngtonie polityka).

Gdy nasza gazeta rozpoczynała starania o włączenie Polski do ruchu bezwizowego, ustawa JOLT miała 97 współwnioskodawców w Izbie; teraz jest ich 105. Dzięki wspólnym naciskom środowisk i wyborców polonijnych na ustawodawców w obu izbach Kongresu Stanów Zjednoczonych systematycznie zwiększa się poparcie dla zniesienia wiz.

Jednak, by odnieść zamierzony skutek, akcja musi być kontynuowana do połowy grudnia, a więc do przerwy świątecznej Kongresu. I konieczne jest większe zaangażowanie polonijnej społeczności! Drodzy Czytelnicy liczmy na Was. Przyłączcie się do akcji.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Zdjęcia: Dariusz Lachowski

ONI JUŻ PODPISALI, A TY?!

Categories: polonia znosi wizy
Tags: podpis, Polonia, wizy

Comments

 1. sylwia
  sylwia 8 grudnia, 2015, 15:13

  Proszę o zniesienie wiz.

  Reply this comment
 2. mariusz
  mariusz 20 grudnia, 2015, 04:24

  proszę o znjesienje wiz i pomoc dla niewidomych

  Reply this comment
 3. mariusz
  mariusz 20 grudnia, 2015, 04:27

  proszę o znjesjenje wiz

  Reply this comment
 4. Rysiu
  Rysiu 20 grudnia, 2015, 21:24

  Jesli republikanin, wybierany przez worow herbacianych jest przy wladzy – zapomnij o zniesieniu wiz

  Reply this comment
 5. Tomasz
  Tomasz 28 lutego, 2016, 09:09

  Polska powinna wprowadzić vizy dla Amerykanów, wtedy kongres zniesie wizy dla Polaków.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*