Przypomnienie innych wojennych cierpień – Polonica w mediach USA i świata

Polacy także cierpieli w nazistowskich obozach – oto główne przesłanie krótkiego i nie do końca przejrzystego materiału, opublikowanego na witrynie internetowej stacji telewizyjnej WHNS, bazującej na wiadomościach z południowo-zachodniej części stanu Iowa. „Dali nam trzy minuty” – wspominała Danuta McIntire na spotkaniu uczniami szkoły Brookview Elementary, wspominając dzień, kiedy niemieccy żołnierze siłą usunęli ją i jej rodzinę z ich domu w Polsce podczas II wojny światowej. „Mieliśmy jedzenie na trzy dni, parę poduszek i pierzynę”.

Pani McIntire opowiadała o swych wojennych losach czwartoklasistom w piątek 17 kwietnia br. – informuje red. Corey Munson, podpisujący się pod relacją pt. „Polish-American shares tale of survival in Nazi prison camps”. Polskiego rodowodu Amerykanka, która – jak zauważa autor – jest wyznawczynią chrześcijaństwa w wersji protestanckiej, mówiła uczniom, że wielu historyków zapomina o setkach tysięcy ludzi pozbawionych domu i więzionych przez nazistów jeszcze oprócz Żydów.

„Zdołaliśmy przeżyć trzymając się razem jako rodzina” – cytuje (trochę chyba jednak bna chybił-trafił – przyp. DJ) słowa starszej pani wysłannik WHNS.
Podaje on dalej, iż uczniowie szkoły podstawowej w Brookview poznają historię II wojny światowej i zadawali pani McIntire wiele pytań na temat jej wojennych doświadczeń. Po przejściach przez różne obozy jej rodzina ostatecznie znalazła się w Niemczech. Ojciec pani Danuty był kowalem, ale nie pozwalano mu w niewoli wykonywawyć tego zawodu, gdyż jego ciemiężcy obawiali się, że może dokonywać aktów sabotażu na powierzonym mu do pracy sprzęcie. Rodzina przeżyła ciężkie czasy w znacznej mierze dzięki pomocy obcych ludzi.
„Wydawało się, że traktowali nas lepiej, ponieważ myśleli, iż możemy być Niemcami” – przytacza autor relacji kolejny wyrywek z wypowiedzi polskiej ofiary niemieckiej przemocy. Tłumaczy przy tym, iż jego rozmówczyni jest blondynką o jasnej barwie skóry.

Rodzina pani McIntire została uratowana przez siły alianckie, a ona ostatecznie wyemigrowała do USA i mieszka obecnie w Stronghurst, stan Illinois.
Darek Jakubowski
Źródła: „Daily Star Sunday”, telewizja WHNS (Iowa).

Categories: Polonia na Świecie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*