Zamachowca wysłała Al Kaida

Niedoszły zamachowiec, który w Święta Bożego Narodzenia  próbował wysadzić w powietrze samolot lecący z Amsterdamu do Detroit, był przeszkolony przez Al-Kaidę, otrzymał też od niej materiały wybuchowe – powiedział w sobotę prezydent USA. Barack Obama, który przebywa wraz z rodziną na Hawajach we wtorek spotka się z przedstawicielami służb wywiadowczych aby dowiedziec się dlaczego doszło do tak poważnego zagrożenia. Prezydent zapewnił także, że 23-letniemu Nigeryjczykowie zostanie wymierzona sprawiedliwość.

Prezydent zarządził dokładną analizę przebiegu zdarzeń i działania służb specjalnych, aby wyjaśnić w jaki sposób Umar Farouk AbdulMutallab był w stanie wnieść na pokład samolotu Northwest Airlines materiały wybuchowe.

Stało się to pomimo, że CIA otrzymała wcześniej sygnały że planowany jest zamach terrorystyczny. Ojciec Nigeryjczyka zawiadomił amerykańską ambasadę, że jego syn może stanowić zagrożenie. Sygnały te zostały jednak zignorowane. Informacje o potencjanym zagrożeniu ze strony AbdulMutallaba miały również  inne agencje rządowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a także Departament Stanu. Zabrakło jednak między nimi komunikacji.

W swoim co tygodniowym wystąpieniu radiowo-internetowym prezydent zaznaczył, że Stany Zjednoczone nadal będą współpracować ze swoimi sprzymierzeńcami – w tym z Jemenem – w walce z terrorystami i ekstremistami w różnych zakatkach świata.

Barack Obama powiedział, że udało się ustalić że zatrzymany Nigeryjczyk przebywał w Jemenie, gdzie został przeszkolony przez członków Al-Kaody, którzy wyposażyli go w materiały wybuchowe i polecili zaatakować samolot zmierzający do USA.

Prezydent podkreślił, że to nie pierwszy raz kiedy zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych przychodzi od terrorystów działający na terytorium Jemenu, dlatego też amerykanski rząd zacieśni dotychczasową współpracę z władzami Jemenu w walce z terroryzmem. Tamtejsze władze w ubiegłym roku otrzymały od USA na sprzęt i szkolenie służb bezpieczeństwa 67 milionów dolarów.

Prezydent zapowiedział wcześniej, że uchybienia ze strony amerykańskiego wywiadu i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo były wyraźne i wobec osób odpowiedzialnych zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Barack Obama skróci swoje wakacje na Hawajach i wróci do Waszyngtonu w niedzielę.

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*