“Washington Post”: Trump w Kongresie złożył wiele obietnic bez pokrycia

Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

Występując po raz pierwszy na połączonej sesji izb Kongresu, prezydent USA Donald Trump przedstawił nieprawdziwą, mroczną wizję kraju i złożył wiele wewnętrznie sprzecznych obietnic bez pokrycia – ocenia “Washington Post” w środowym komentarzu redakcyjnym.

“Trump rozpoczął przemówienie w pojednawczym tonie (…), jednak radosny ton i godne pochwały potępienie ostatnich ataków na mniejszości wkrótce ustąpiło tej samej mrocznej i nieprawdziwej wizji kraju, którą przedstawił w swym inauguracyjnym orędziu – kraju, w którym granice są otwarte, napływają narkotyki, nielegalni imigranci żerują na przestrzegających prawa Amerykanach, a globalizacja zubożyła rzesze obywateli” – pisze amerykański dziennik.

“Przedstawiając swoją wizję Stanów Zjednoczonych zrujnowanych przez obcokrajowców, Trump złożył wiele obietnic”, których zdaniem “WP” “niemal na pewno nie spełni”. Jako przykład takich deklaracji dziennik wskazuje słowa Trumpa o “umierających branżach przemysłach, które odżyją”, “odbudowie rozpadającej się infrastruktury” oraz “wyhamowaniu i ostatecznym zatrzymaniu strasznej amerykańskiej epidemii narkotykowej”.

Gazeta zauważa, że w przemówieniu prezydent “tylko w zawoalowany sposób” odniósł się do złożonej wcześniej zapowiedzi o możliwości prawnego uregulowania pobytu w USA nielegalnych imigrantów. Apelował też o dostępną opiekę nad dziećmi i urlopy rodzicielskie oraz o zwiększenie możliwości leczenia osób uzależnionych od narkotyków. “WP” zaznacza jednak, że proponowane przez samego Trumpa zniesienie ustawy o dostępności opieki medycznej, wprowadzonej za kadencji Baracka Obamy, “utrudniłoby życie osób potrzebujących nowych świadczeń dla rodzin i terapii uzależnień”.

Trump apelował też o rozwijanie amerykańskiej gospodarki, m.in. poprzez utrudnienie firmom przenoszenia produkcji z USA, co – zdaniem “WP” – “sugeruje rujnujący protekcjonizm lub błędne przekierowanie rządowych inwestycji w innej formie”. Prezydent krytykował też zagraniczne cła na amerykańskie towary, a wcześniej chwalił się wycofaniem kraju z transpacyficznego porozumienia o wolnym handlu TPP, które “obniżyłoby cła, które tak krytykował”.

W polityce zagranicznej Trump “mieszał pochwałę NATO z wybuchami izolacjonistycznej i ksenofobicznej retoryki”, “nie wspomniał o relacjach USA z Rosją i Chinami, ani też nie przedstawił konkretnych przesłanek co do jego strategii w kwestii trwających konfliktów zbrojnych w Iraku i Afganistanie” – ocenia “Washington Post”.(PAP)

Categories: Ameryka, Na bieżąco, Polityka

Comments

  1. Wyborca
    Wyborca 6 marca, 2017, 11:41

    Jestem wyborcą Trumpa i w moim odczuciu spełnia swoje obietnice wyborcze. Więcej powiem, że bardzo szybko je spełnia mimo rzucanych mu kłód pod nogi. A po drugie daleko do końca kadencji i ma jeszcze sporo czasu,czego nie można powiedzieć o Obamie bo już nigdy nie spełni swoich obietnic.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*