Tusk odchodzi w wyniku awansu – ewenement wśród dotychczasowych premierów

Tusk odchodzi w wyniku awansu – ewenement wśród dotychczasowych premierów

Donald Tusk jest dziewiątym premierem po 1989 roku, który odchodzi ze stanowiska w trakcie trwania kadencji Sejmu. Do tej pory odejścia te wiązały się na ogół z politycznymi porażkami szefów rządów, odejście Tuska jest pierwszym, którego powodem jest polityczny awans.

W grudniu 1990 roku Sejm kontraktowy przyjął dymisję rządu Tadeusza Mazowieckiego.

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. Sejm I kadencji przyjął wotum nieufności wobec rządu Jana Olszewskiego.

Następcy Olszewskiego, liderowi PSL Waldemarowi Pawlakowi, wybranemu na premiera w czerwcu 1992 roku, nie udało się utworzyć rządu. Rząd kolejnej premier Hanny Suchockiej odwołany został w wyniku przyjęcia w maju 1993 roku wotum nieufności, co stało się powodem rozwiązania Sejmu przez prezydenta Lecha Wałęsę.

Pełniący po raz drugi funkcję premiera po jesiennych przedterminowych wyborach w 1993 roku Waldemar Pawlak, również nie dotrwał do końca kadencji.

Józef Oleksy w dramatycznych okolicznościach opuszczał urząd premiera. Oleksy złożył dymisję w styczniu 1996 roku, po tym jak prokuratura wszczęła postępowanie, a zastąpił go na stanowisku premiera Włodzimierz Cimoszewicz.

Rządzący w latach 1997-2001 premier Jerzy Buzek przetrwał całą kadencję. Jego następca, lider SLD Leszek Miller musiał jednak odejść w trakcie kadencji, gdy jego ugrupowanie znalazło się w politycznych kłopotach.

Rządzący po zwycięstwie wyborczym PiS w 2005 roku Kazimierz Marcinkiewicz przetrwał, jako premier, niespełna 9 miesięcy.

Donald Tusk kończy kierowanie rządem w całkowicie odmiennych okolicznościach. Pod koniec sierpnia na szczycie UE polski premier został wybrany na szefa Rady Europejskiej. Swoją nową funkcję zacznie pełnić 1 grudnia.

Piotr Śmiłowicz (PAP)

Donald Tusk fot.Radek Pietruszka/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*