Trump w Kongresie: rozpoczyna się nowy rozdział dla Ameryki

Prezydent Trump przemawia przed połączonymi izbami Kongresu fot.Jim Lo Scalza/EPA

Prezydent Trump przemawia przed połączonymi izbami Kongresu   fot.Jim Lo Scalzo/EPA

„Po miesiącu od objęcia urzędu chciałbym przedstawić narodowi amerykańskiemu nowe informacje o tym, co zrobiłem aby dotrzymać moich obietnic” – powiedział prezydent USA Donald Trump we wtorek wieczorem na połączonej sesji obu izb amerykańskiego parlamentu.

Wystąpienie prezydenta, przypominające scenerią i nastrojem orędzie o stanie państwa, było próbą przedstawienia programu poczynań administracji Donalda Trumpa na najbliższe miesiące.

Prezydent Trump zapowiedział stworzenie specjalnego funduszu modernizacji amerykańskiej infrastruktury wartości 1 biliona dolarów.

Program modernizacji infrastruktury ma być utworzony dzięki funduszom prywatnym i federalnym. Będzie on, jak podkreślił prezydent, oparty na dwóch podstawowych zasadach: kupuj amerykańskie towary i zatrudniaj amerykańskich pracowników.

Prezydent ponowił obietnicę budowy „wielkiego muru” na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem i podkreślił swoje „niewzruszone poparcie” dla Izraela. Po raz kolejny opowiedział się przeciw zniesieniu sankcji wobec Iranu.

W swym wystąpieniu w Kongresie prezydent Trump zapowiedział „rzeczywistą i pozytywną reformę imigracyjną” i walkę z „radykalnym islamskim teroryzmem”. „Ameryka nie będzie przyczółkiem dla terrorystów. Nie możemy pozwolić naszemu krajowi stać się sanktuarium dla ekstremistów”.„Wprowadzając w końcu w życie nasze przepisy imigracyjne podniesiemy zarobki, pomożemy bezrobotnym, oszczędzimy miliardy dolarów i uczynimy nasze społeczności bezpieczniejszymi dla wszystkich” – powiedział prezydent.

Wezwał też Kongres do uchylenia systemu ubezpieczeń zdrowotnych, tzw. Obamacare i zastąpienia go nowym.

Trump zapowiedział, ku aplauzowi kongresmenów, „plan zdruzgotania i zniszczenia” Państwa Islamskiego (IS) i „zmiecenia tego okrutnego wroga z powierzchni naszej planety”.

Ponownie w swoim przemówieniu podał Chicago jako przykład eskalacji przestępczości. „To niedopuszczalne w naszym społeczeństwie. Każde dziecko ma prawo wyrastać w bezpiecznym środowisku i uczęszczać do dobrych szkół”.

W swoim wystąpieniu, skoncentrowanym na wyzwaniach w dziedzinie polityki wewnętrznej, prezydent Trump podkreślił znaczenie sojuszy takich jak NATO. Podkreślił jednak, że sojusznicy muszą sprawiedliwie ponosić koszty wspólnej obrony.

„Moja praca nie polega na reprezentowaniu całego świata, ale na reprezentowaniu Stanów Zjednoczonych” stwierdził prezydent kończąc godzinne wystąpienie na wspólnej sesji obu izb (Izby Reprezentantów i Senatu) amerykańskiego Kongresu.

Przemówienie pełne było odwołań do wyjątkowej roli Stanów Zjednoczonych i posłannictwa Ameryki. Przypominało nieco wystąpienia Trumpa podczas kampanii wyborczej, jednak zawierało wiele pojednawczych elementów i wezwań do jedności.

(tz), (PAP)

Categories: Ameryka, Polityka

Comments

 1. koziolek matolek
  koziolek matolek 1 marca, 2017, 09:22

  Super. Gosc z jajcami ! Mowi dobrze, oby mu sie jak najwiecej udalo zrobic. NIelegalni ktorzy sie rozliczaja, I niebiora pomocy spolecznej powinnin zaplacic 10 tys $ I dostac zielone papiery! reszta do domu !!!!

  Reply this comment
  • olo
   olo 1 marca, 2017, 12:47

   i dodam tylko, ze nie ktorzy sie rozlicza z zaleglych podatkow. Tylko ci ktorzy placa rok w rok na biezaco. Bo cwaniakow nie brakuje.

   Reply this comment
 2. adamchicago1
  adamchicago1 1 marca, 2017, 15:19

  Ciekawe czy za cztery lata ci entuzjasci beda tak entuzjastyczni, bo znajac politykow ci zawsze bardzo dobrze obiecuja.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*