Trump potwierdza wolę poprawy relacji z Rosją

Trump potwierdza wolę poprawy relacji z Rosją

 

Prezydent elekt Donald Trump napisał w sobotę na Twitterze, że „tylko głupcy” sprzeciwialiby się lepszym relacjom USA z Rosją. Dzień wcześniej zapoznano go z raportem wywiadu, zarzucającym Rosji ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie.

„Dobre relacje z Rosją są czymś dobrym, a nie czymś złym” – dodał w kolejnym tweecie. Wyraził też opinię, że Rosjanie „będą nas szanować o wiele bardziej” pod rządami jego administracji niż pod rządami administracji Baracka Obamy „i, być może, oba kraje będą współpracować, by rozwiązać niektóre z tych wielu dużych i pilnych problemów i kwestii na świecie”.

W piątek Trump wysłuchał briefingu służb wywiadowczych nt. cyberataków Rosjan i ich ingerencji w wybory w USA. Po spotkaniu wydał oświadczenie, w którym zapewniał, że cybernetyczna ingerencja „Rosjan, Chin czy też innych krajów (…) absolutnie nie wpłynęła na wynik wyborów”.

Na kilka godzin przed briefingiem Trump powiedział w wywiadzie dla „New York Timesa”, że kontrowersje wokół kwestii ingerowania Rosji w tegoroczne amerykańskie wybory prezydenckie to „polityczne polowanie na czarownice”.

W upublicznionym w piątek najnowszym raporcie służby wywiadowcze USA napisały, że „z dużą pewnością” oceniają, iż prezydent Rosji Władimir Putin zlecił przeprowadzenie kampanii mającej na celu pomoc Donaldowi Trumpowi w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Według raportu Kreml „zdecydowanie preferował” wybór Trumpa oraz „zarządził” przeprowadzenie kampanii mającej na celu wywarcie wpływu na wynik wyborów w USA.

W sobotę Trump argumentował na Twitterze, że USA mają na całym świecie „dość problemów” i nie potrzebują drażliwych relacji z Rosją na tej liście – odnotowuje agencja Associated Press. (PAP)

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Categories: Ameryka, Polityka

Comments

 1. Mama
  Mama 7 stycznia, 2017, 15:28

  Putin wybral prezydenta USA dzieki rozpowszechnianiu klamstw w internecie na ktore nabrali sie ludzie bez edukacji i wlasnego zdania tzw odruch stadny

  Reply this comment
 2. Marcin
  Marcin 7 stycznia, 2017, 20:55

  Mama to nie ludzie wybieraja prezydenta! Poczytaj o tym na internecie jak to dziala! Dooooooedukuj sie!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*