Szefowa departamentu bezpieczeństwa odchodzi ze stanowiska

Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego USA poinformowała, że rezygnuje ze stanowiska. Janet Napolitano opuści gabinet Baracka Obamy, by kierować Uniwersytetem Kalifornijskim.

Szefowa DHS Janet Napolitano fot. EPA/PAP Olivier Douliery

Szefowa DHS Janet Napolitano fot. EPA/PAP Olivier Douliery

55-letnia Napolitano była pierwszą kobietą powołaną w 2008 roku przez Obamę do jego rządu w pierwszej kadencji. Do tego czasu była demokratycznym gubernatorem stanu Arizona, a wcześniej także prokuratorem federalnym i prokuratorem generalnym Arizony.

Na razie nie podano, kto zajmie jej miejsce na czele jednego z największych ministerstw, które odpowiada m.in. za imigrację, w tym uszczelnianie granic i deportacje nielegalnych imigrantów. Napolitano opowiada się za reformą prawa imigracyjnego. Reforma ta jest przedmiotem prac legislacyjnych w Kongresie.

W oświadczeniu opublikowanym w piątek Obama podziękował jej „za pracę całymi dniami, by reagować na klęski żywiołowe, począwszy od tornada Joplin po huragan Sandy”. Podkreślił też, że „Amerykanie są bezpieczniejsi dzięki przywództwu Janet w ochronie naszej ojczyzny przed atakami terrorystycznymi”.

Napolitano podziękowała z kolei Obamie za szansę służenia Stanom Zjednoczonym „w tak ważnym okresie naszej historii”. Poinformowała, że zamierza teraz poświęcić się „edukacji następnego pokolenia przywódców”.

Napolitano bardzo wcześnie w prawyborach przed wyborami prezydenckimi w 2008 roku poparła Obamę w jego rywalizacji z Hillary Clinton.

(PAP)

 

Categories: Ameryka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*