Soloch: spotkanie z Obamą nie jest głównym celem wizyty Dudy w USA

Andrzej Duda fot.Tamas Kovacs/EPA

Andrzej Duda fot.Tamas Kovacs/EPA

Ani MSZ, ani Kancelaria Prezydenta nie twierdziły, że podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA dojdzie do spotkania z prezydentem Barackiem Obamą, nie taki jest główny cel uczestnictwa w szczycie nuklearnym – mówił szef BBN Paweł Soloch we wtorek w TOK FM.

Zaznaczył, że strona polska jest merytorycznie przygotowana do takiego spotkania, jednak inicjatywa musi wyjść ze strony amerykańskiej.

„Ani MSZ ani Kancelaria Prezydenta nigdy nie twierdziły, że do spotkania z prezydentem Obamą dojdzie, bo nie taki cel główny przyświecał uczestnictwu i przyświeca uczestnictwu prezydenta w szczycie nuklearnym. To jest przedsięwzięcie międzynarodowe, oczywiście z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Chodzi o zapobieżenie proliferacji cywilnej produkcji nuklearnej, wzbogaconego uranu, plutonu, na użytek potencjalnych terrorystów” – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Dodał, że zwykle przy takich imprezach mają jednak miejsce spotkania bilateralne. „Strona polska do spotkania z prezydentem Obamą, w uzgodnieniu ze stroną amerykańską, merytorycznie jest przygotowana. Ruch organizacyjny należy do amerykanów” – poinformował.

Soloch zaznaczył, że w USA zaplanowane są spotkania prezydenta z przedstawicielami kluczowych państw w kontekście lipcowego szczytu NATO. Wymienił prezydentów Turcji, Ukrainy i Gruzji. „Oprócz tego w programie wizyty prezydenta są przewidziane spotkania ze środowiskami polonijnymi, a także z elitami opiniotwórczymi” – powiedział.

Prezydent Duda udaje się we wtorek z wizytą do USA na Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego. Czwarty już Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego odbędzie się dniach 31 marca i 1 kwietnia w Waszyngtonie. Poprzednie trzy odbyły się w Waszyngtonie, Seulu i Hadze.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował w rozmowie z PAP, że wizyta Andrzeja Dudy w stolicy Stanów Zjednoczonych ma dwa podstawowe cele. Pierwszy – mówił – to uczestnictwo w spotkaniu kilkudziesięciu przywódców państw świata i rozmowa o bezpieczeństwie nuklearnym w wymiarze wojskowym i cywilnym. „Drugi cel dotyczy kwestii polskich. Prezydent będzie spotykał się z wpływowymi waszyngtońskimi środowiskami i przedstawiał polski punkt widzenia na sprawy bezpieczeństwa międzynarodowego i mówił o naszych oczekiwaniach wobec szczytu NATO w Warszawie” – powiedział Szczerski.

Prezydent rozpocznie swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych od spotkania z ekspertami i środowiskami uniwersyteckimi w The National Press Club organizowanego przez The Center for European Policy Analysis i The Atlantic Council. „To będzie duża prezentacja polskiego stanowiska dla elit waszyngtońskich w zakresie tego, jak Polska postrzega dzisiaj kwestie geopolityki” – mówił Szczerski.

Jak poinformował, prezydent spotka się też w The German Marshall Fund z mediami amerykańskimi. „To będzie bardzo wyselekcjonowana grupa ludzi zajmujących się sprawami międzynarodowymi w głównych mediach amerykańskich” – powiedział prezydencki minister.

Następnie około godz. 19 polskiego czasu planowane jest spotkanie prezydenta z polskimi mediami. W środę Andrzej Duda spotka się też kilkukrotnie z przedstawicielami środowisk polonijnych.

W czwartek prezydent zwiedzi Bibliotekę Kongresu USA i zapoznana się z kolekcją „Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych” z 1926 r. Po południu lokalnego czasu Andrzej Duda złoży wiązankę kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Lafayette Park.

W piątek prezydent będzie uczestniczył w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego. Na marginesie szczytu planowane są dwustronne spotkania polskiego prezydenta z prezydentami Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, Gruzji Giorgim Margwelaszwilim oraz Ukrainy Petrem Poroszenką.

Szczyty bezpieczeństwa nuklearnego zainicjował w 2010 roku prezydent Barack Obama. Ich celem jest zapobieganie dostaniu się materiałów do produkcji broni jądrowej w ręce terrorystów. Od czasu pierwszego szczytu liczba krajów mających dość materiałów, by zbudować broń jądrową, spadła z 39 do 25. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polityka, Polityka

Comments

 1. Kasia6
  Kasia6 29 marca, 2016, 18:06

  Duda zabiegal o to spotkanie, ale dla tych ktorzy lamia demokracje amerykanski prezydent nie ma czasu, moze cos z tej lekcji PIS zrozumie, tym bardziej, ze Obama ma w planie spotkanie z Donaldem Tuskiem. Jak szybko udalo sie PIS rozwalic bardzo dobre relacje polsko-amerykanskie! Czy oni mysleli ze jak zrobia zamach na konstytucje to Ameryka przejdzie kolo tego obojetnie?!

  Reply this comment
  • wally
   wally 30 marca, 2016, 08:04

   Hei Kasia ,,,To ja mysle ze ty jestes nie powiem kto ale nic polskosci w tobie niema ,napewno zasilisz kod ktory w krotce przyjedzie odwiedzic Chicago.Smutno mi ze i wsrod polonii znajduja sie takie nieodpowiedni dziewczyny albo kobiety albo niewiem jak toto nazwac …oj zle jast zle ….Niech Zyje nasz Pan Prezydent Duda !!!!!! Zbyle kim to on nie bedzie gadal>>>>>>>……

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 30 marca, 2016, 19:21

    Po przeczytaniu takiego komentarza nie wiem czy smiac sie czy plakac z bezkresnej glupoty autora.Jak to powiedzial kiedys twoj pan i wladca Jaroslaw Klamczynski – to sa Himalaje imbecylizmu.Ani skladu ,ani sensu i zero logiki.Rozumiem ,ze twoje stwierdzenie ze prezydent Duda z byle kim gadal nie bedzie dotyczy Obamy .Taki byle kto jak prezydent USA – najwiekszego mocarstwa na swiecie to najwyzej Dudzie moze buty czyscic zapewne .Skad sie biora takie kaleki umyslowe?

    Reply this comment
    • Wally
     Wally 30 marca, 2016, 21:29

     Moze z moim umyslem co nie tak? Ale dumny jestem z mojego prezydeta i z tego ze jestem Polakiem i kocham moj kraj i takie i inne przezwiska nie odwioda mnie od tego , smiej sie i placz bo jest czego …….
     Wally

     Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 30 marca, 2016, 09:37

  Panie Boze – widzisz i nie grzmisz

  Reply this comment
 3. ADALBERT
  ADALBERT 31 marca, 2016, 09:24

  Nie „ALIMENCIARZ-KOD”, lecz wybrani w trybie demokratycznym panstwa prawa,jakim jest POLSKA,nasi przywodcy narodowi w osobach Prezydent RP-Andrzej DUDA oraz Premier – Beata SZYDLO , sa wszystkich POLAKOW rzecznikami i realizatorami slusznego interesu narodowego,politycznego,gospodarczego,spolecznego i kulturalnego . I dlatego to,niezaleznie gdzie zamieszkujesz,DROGI POLAKU, twoim wrecz obowiazkiem jest dbalosc o dobre imie kraju ,skad pochodzisz, dbalosc o godnosc i honor POLSKI,POLAKOW, czyli takze swoja wlasna. We wszystkich krajach swiata obowiazuje naturalna dbalosc o dobre imie Panstwa i Narodu, bo to rzutuje takze na kazdego z nas personalna ocene w oczach innych.Kontaktujmy sie z bliznimi na zasadzie PRAWDY,lecz nie kosztem PRAWDY,aby bylo wiadomym „KTO KOMU CO WYBACZA” . Badzmy godnymi POLAKAMI!!!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*