Rzecznik rządu: premier skierowała opinię Komisji Weneckiej do Sejmu

Beata Szydło fot.Szilard Koszticsak/EPA

Beata Szydło fot.Szilard Koszticsak/EPA

Premier Beata Szydło zdecydowała o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, by to parlamentarzyści wszystkich klubów „podjęli wspólną pracę nad rozwiązaniem politycznego sporu” – powiedział w sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Bochenek przedstawił stanowisko rządu wobec wydanej w piątek opinii Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

„Jak sami państwo słyszeliście z ust przewodniczącego tejże Komisji, obecny pat polityczny w Polsce rozpoczął się za czasów poprzedniego rządu, dzisiejszej opozycji. W związku z tym, że rozwiązanie tej sytuacji wymaga współpracy wszystkich sił politycznych w Polsce, premier Beata Szydło, traktując z powagą opinię Komisji i szanując demokrację, postanowiła przekazać tę opinię do Sejmu, na ręce pana marszałka Marka Kuchcińskiego, wraz ze wszystkimi naszymi uwagami i zastrzeżeniami” – oświadczył rzecznik.

„Parlamentarzyści, którzy są reprezentantami narodu, powinni podjąć wspólną pracę nad wyjściem z politycznego sporu” – dodał Bochenek.

Zaznaczył, że ustawa o TK była projektem poselskim, więc „spór ten powinien być rozwiązany przy zaangażowaniu i współpracy wszystkich klubów parlamentarnych”.

Rzecznik podtrzymał stanowisko w sprawie publikacji orzeczenia TK z 9 marca. „Podtrzymujemy zdanie, że rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa” – mówił rzecznik. Dodał, że „ta kwestia również wymaga wypracowania konsensusu”.

„Apelujemy do wszystkich sił politycznych w Polsce, byśmy wspólnie, na drodze dialogu, bez negatywnych emocji rozwiązali spór wokół Trybunału Konstytucyjnego” – mówił Bochenek.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Na konferencji prasowej w Wenecji w piątek przedstawiciele Komisji poinformowali, że pierwszą rekomendacją Komisji Weneckiej po wydaniu w piątek opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest opublikowanie środowego wyroku Trybunału.

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że „osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”. (PAP)

mce/ son/

Categories: Polityka, Polityka, Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*