Rzeczniczka rządu: 20 listopada spotkanie Kopacz z Merkel w Krzyżowej

Rzeczniczka rządu: 20 listopada spotkanie Kopacz z Merkel w Krzyżowej

20 listopada w Krzyżowej premier Ewa Kopacz spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – poinformowała PAP rzeczniczka rządu Iwona Sulik. 25 lat temu w Krzyżowej doszło do symbolicznego gestu pojednania kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego.

„Są takie plany. Kanclerz Niemiec będzie w Krzyżowej 20 listopada, premier Kopacz spotka się z Angelą Merkel” – powiedziała Sulik, zapytana w piątek przez PAP o tę sprawę. Jak dodała, prowadzone są rozmowy na temat dokładnego programu uroczystości.

Premier Kopacz i kanclerz Merkel mają wziąć udział w uroczystym otwarciu pierwszej stałej wystawy pt. „Odwaga i pojednanie” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej z okazji 25. rocznicy pojednania polsko-niemieckiego.

Ekspozycja ma mieć formę labiryntu, w którym widz porusza się między obrazami. Wcześniej, 12 listopada, odbędą się obchody rocznicowe 25-lecia mszy pojednania w Krzyżowej – odprawiona zostanie msza; odbędzie się też międzynarodowa konferencja.

W czwartek Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego, mówił, że w listopadzie dojdzie do kolejnego spotkania kanclerz Merkel i premier Kopacz – w Krzyżowej. „To spotkanie w Krzyżowej ma się odbyć jako reminiscencja spotkania, które aranżował niezapomniany w tym działaniu ksiądz arcybiskup Alfons Nossol w roku 1989 (…) – pomiędzy Helmutem Kohlem, a Tadeuszem Mazowieckim” – mówił Bartoszewski podczas czwartkowej wizyty w Opolu.

Od tamtego spotkania w Krzyżowej na Dolnym Śląsku – dawnym ośrodku niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej – minie niedługo 25 lat. 12 listopada 1989 roku kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki uczestniczyli razem we mszy św. w Krzyżowej, podczas której doszło między nimi do symbolicznego gestu pojednania. Wydarzenie to było elementem historycznej wizyty Kohla w Polsce – pierwszej po przemianach z 1989 roku i na kilka dni przerwanej z powodu zburzenia muru berlińskiego. (PAP)

Na zdjęciu:

Angela Merkel (z prawej) i Ewa Kopacz podczas spotkania w Berlinie fot.Bernd Von Jutrczenka/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polityka

Comments

 1. ADALBERT
  ADALBERT 1 listopada, 2014, 14:27

  Jezeli faktycznie dodzie do spotkania Premier Polski-Ewy KOPACZ z kanclerz Niemiec-Angela MERKEL w trakcie uroczystego otwarcia pierwszej stalej wystawy pn. „ODWAGA I POJEDNANIE” przygotowanej w zwiazku z 25-leciem rocznicy pojednania polsko-niemieckiego to PREMIER POLSKI powinien miec odwage przypomnienia o naleznych Polsce kwotach reperacji wojennych (ca 850 mld US) a KANCLERZ NIEMIEC ,dla pelnego pojednania obu narodow ,nie tylko potwierdzic zasadnosc tego roszczenia ,ale z pelna odwagi determinacja przyrzec ,ze reprezentowany przez Kanclerz kraj podejmie niezwlocznie konieczne i w pelni odpowiedzialne w tym zakresie kroki,aby uprawnione roszczenie zostalo zrealizowane , czyli mowiac inaczej : Odwaga uprawnionego wymogla konieczne do konca Pojednanie ze strony zobowiazanego.

  Reply this comment
 2. ADALBERT
  ADALBERT 1 listopada, 2014, 14:28

  Jezeli faktycznie dojdzie do spotkania Premier Polski-Ewy KOPACZ z kanclerz Niemiec-Angela MERKEL w trakcie uroczystego otwarcia pierwszej stalej wystawy pn. „ODWAGA I POJEDNANIE” przygotowanej w zwiazku z 25-leciem rocznicy pojednania polsko-niemieckiego to PREMIER POLSKI powinien miec odwage przypomnienia o naleznych Polsce kwotach reperacji wojennych (ca 850 mld US) a KANCLERZ NIEMIEC ,dla pelnego pojednania obu narodow ,nie tylko potwierdzic zasadnosc tego roszczenia ,ale z pelna odwagi determinacja przyrzec ,ze reprezentowany przez Kanclerz kraj podejmie niezwlocznie konieczne i w pelni odpowiedzialne w tym zakresie kroki,aby uprawnione roszczenie zostalo zrealizowane , czyli mowiac inaczej : Odwaga uprawnionego wymogla konieczne do konca Pojednanie ze strony zobowiazanego.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*