Rosyjskie media: Biały Dom nie będzie poruszać tematu zwrotu Krymu

Rosyjskie media: Biały Dom nie będzie poruszać tematu zwrotu Krymu

Administracja USA na razie nie planuje nowych sankcji wobec Rosji i nie będzie twardo poruszać tematu zwrotu Krymu – informuje w piątek dziennik „Kommiersant”, powołując się na źródła zbliżone do Białego Domu. 

Uzbrojony mężczyzna w Symferopolu na Ukrainie fot.Yuri Kochetkov/PAP/EPA

Uzbrojony mężczyzna w Symferopolu na Ukrainie fot.Yuri Kochetkov/PAP/EPA

Rosyjska gazeta podaje, iż „źródło zbliżone do administracji USA przyznało, że przyłączenie Krymu do Rosji jest faktem dokonanym i że jest wątpliwe, by Moskwa się wycofała, dlatego teraz chodzi przede wszystkim o zapobieżenie dalszej eskalacji kryzysu”.

„W najbliższym czasie Kongres może opowiedzieć się za kolejnymi sankcjami w stosunku do pojedynczych rosyjskich urzędników, jednak Biały Dom uważa takie posunięcia za pozbawione perspektyw” – cytuje „Kommiersant” swojego rozmówcę.

„Takie listy można rozszerzać w nieskończoność, jednak jest jasne, że Moskwę tak naprawdę niepokoi tylko jedno – twarda presja gospodarcza” – dodał informator dziennika.

„Kommiersant” zauważa, że „tezę tę pośrednio potwierdził sam prezydent USA Barack Obama, który występując w Brukseli, dał jasno do zrozumienia, że jego administracja nie zamierza wstępować w otwartą konfrontację z Moskwą”.

„W czasie niedawnych negocjacji w Brukseli prezydent USA zapewnił przedstawicieli NATO i Unii Europejskiej, że Biały Dom gotów jest dać +dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa+ krajom Europy Wschodniej” – przekazuje gazeta.

„Kommiersant” informuje, że „ostateczny plan działania nie jest jeszcze zatwierdzony, jednak – jak wynika z wypowiedzi zastępcy doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Bena Rhodesa – chodzi o +rozszerzenie stałej obecności wojskowej+ w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie”. (PAP)

 

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*