Raport: Bezprecedensowa polaryzacja polityczna w USA

Raport: Bezprecedensowa polaryzacja polityczna w USA

Polaryzacja amerykańskiej polityki nigdy nie była tak wyraźna. Coraz bardziej wzdłuż ideologicznych linii podzieleni są nie tylko Republikanie i Demokraci w Kongresie, ale też zwykli wyborcy – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Pew Research Center.

fot.PAP/EPA

fot.PAP/EPA

Ośrodek przeprowadził na potrzeby raportu telefoniczne wywiady z 10 tys. respondentów. Badanie wykazało, że liczba Amerykanów, którzy deklarują wyłącznie konserwatywne lub wyłącznie liberalne poglądy, zwiększyła się w ciągu dwóch ostatnich dekad dwukrotnie – do 21 proc.; poglądy polityczne bardziej niż w przeszłości zbiegają się z linią partii.

Jednocześnie tzw. centrum, gdzie plasują się osoby deklarujące w tym samym stopniu liberalne i konserwatywne poglądy, bardzo się skurczyło – z 49 proc. w 1994 roku do 39 proc. obecnie. Zarazem w obrębie partii coraz wyraźniejsza jest radykalizacja poglądów.

W rezultacie, jak analizują autorzy raportu, wyborcy Republikanów i Demokratów mają ze sobą coraz mniej wspólnego. Republikanie wyrażają poglądy coraz bardziej ideologicznie konserwatywne, a Demokraci są coraz bardziej liberalni, co odzwierciedla się m.in. w poglądach na kwestie społeczne, np. w stosunku do małżeństw homoseksualistów.

Polityczna polaryzacja przejawia się też rosnącą niechęcią wielu Republikanów i Demokratów wobec opozycyjnej partii. To nastawienie, choć nie jest ani nowe, ani nadzwyczajne, „jest obecnie głębsze i bardziej rozpowszechnione niż w przeszłości” – przekonują analitycy Pew.

Już w 1994 roku większość Republikanów miała nieprzychylne zdanie o Demokratach, ale tylko 17 proc. określało te uczucia jako „bardzo nieprzychylne”. Podobnie, 16 proc. Demokratów miało wówczas „bardzo nieprzychylną” opinię o partii opozycyjnej. Od tego czasu te liczby wzrosły ponad dwukrotnie: 43 proc. Republikanów i 38 proc. Demokratów ma bardzo złe zdanie o politycznych adwersarzach.

Ponadto aż 27 proc. Demokratów wyraziło opinię, że polityka Republikanów stanowi zagrożenie dla dobra kraju. Ta liczba jest jeszcze wyższa wśród Republikanów – 36 proc. z nich uważa, że polityka Demokratów zagraża narodowi.

Zaobserwowane przez autorów raportu podziały przekładają się na życie codzienne. Prawie dwie trzecie (63 proc.) respondentów, którzy deklarują wyłącznie konserwatywne poglądy, i prawie połowa (49 proc.) tych, którzy deklarują wyłącznie liberalne poglądy, przyznała, że większość ich przyjaciół podziela ich przekonania polityczne.

Raport potwierdził też, że osoby o konserwatywnych poglądach wolą mieszkać na terenach wiejskich, a liberałowie – w miastach. Zdecydowanie więcej liberałów niż konserwatystów uważa, że to ważne, by wspólnota, w której żyją, była zróżnicowana rasowo i etnicznie (76 proc. wobec 20 proc.). (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*