Pruitt zatwierdzony przez Senat jako nowy szef agencji środowiska

Pruitt zatwierdzony przez Senat jako nowy szef agencji środowiska

Dotychczasowy prokurator generalny Oklahomy Scott Pruitt został 17 lutego zatwierdzony przez Senat USA jako nowy szef Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Ta nominacja wywołała kontrowersje, gdyż Pruitt wyrażał wątpliwości w sprawie ocieplenia klimatu na Ziemi.

Za zatwierdzeniem Pruitta głosowało 52 senatorów; przeciwnych było 46. Dwoje senatorów demokratycznych ze stanów bogatych w węgiel: Heidi Heitkamp z Dakoty Północnej oraz Joe Manchin z Wirginii Zachodniej oddało głos za Pruittem wbrew większości partyjnych kolegów, którzy próbowali zablokować nominację.

Oklahoma to stan produkujący ropę naftową i gaz ziemny. Swoją działalnością jako prokurator generalny Pruitt wspierał firmy korzystające z energii z paliw kopalnych, czyli emitujące dużo CO2, który – zdaniem większości naukowców – przyczynia się do ocieplenia klimatu na Ziemi. Pruitt wielokrotnie przekonywał, że nie zostało to jednak udowodnione, aż podczas przesłuchania w senackiej komisji przyznał, że „działalność człowieka w pewien sposób” wywiera wpływ na zmiany klimatyczne.

Pruitt był wielokrotnie krytykiem samej agencji EPA. Jako prokurator generalny i minister sprawiedliwości Oklahomy kilkanaście razy występował na drogę prawną przeciwko agencji, by zablokować federalne normy zmierzające do ograniczenia smogu, zanieczyszczenia wody albo surowszych limitów emisji CO2 z elektrowni węglowych.

Według komentatorów nominacja 48-letniego Pruitta była potwierdzeniem, że administracja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa odejdzie od prośrodowiskowej polityki jego poprzednika, Baracka Obamy. (PAP)

Categories: Ameryka, Na bieżąco, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*