Prawybory w Płd. Karolinie. Gingrich kontra Romney

Choć jeszcze kilka dni temu wydawało się, że Mitt Romney w dzisiejszych prawyborach w Karolinie Południowe ma zapewnione zwycięstwo, liderem najnowszych sondaży jest Newt Gingrich. Według American Research Group Gingrich może liczyć na 33 proc. głosów, Romney na 32 proc. Szykuje się więc zacięta walka.

fot. Gage Skidmore/ W Południowej Karolinie walka rozgrywa się pomiędzy Newtem Gingrichem i Mittem Romney'em

O tym, że w czasie dzisiejszych prawyborów wszystko może się zdarzyć, świadczą słowa przedstawicieli sztabu wyborczego Mitta Romneya: „czy możemy przegrać Karolinę Południową. Oczywiście, to bardzo możliwe”.

Jeszcze kilka tygodni temu pozycja byłego gubernatora Massachusetts wydawała się niezachwiana. Nad swym najpoważniejszym rywalem, Newtem Gingrichem w sondażach miał on przewagę rzędu 10 proc. Romney nie tylko ją stracił, ale w najnowszych badaniach spadł na drugą pozycję. Były przewodniczący Izby Reprezentantów ostatnio jednak zyskuje jednak coraz większe poparcie konserwatywnej opozycji z Karoliny Południowej. Pomógł mu w tym dobry występ w ostatniej prezydenckiej debacie oraz poparcie Ricka Perry’ego, który kilka dni temu zrezygnował z kandydowania, wzywając swych wyborców do głosowania na Gingricha, który jest według niego „konserwatywnym reformatorem”, jakiego potrzebuje Ameryka.

Wydaje się, że Gingrichowi nie zaszkodziły nawet ostre słowa byłej żony, która oskarża go wręcz o hipokryzję. Kandydat, który słynie z mówienia o konserwatywnych rodzinnych wartościach i świętości małżeństwa, miał przez lata zdradzać Marianne Gingrich ze swą obecną trzecią żoną, Callistą i domagać się nawet „otwartego małżeństwa”.

Zobacz: Wyznania byłej żony: Gingrich chciał “otwartego małżeństwa”

Stan Południowa Karolina należy do jednych z najbardziej konserwatywnych w USA. Zapewne dlatego Mitt Romney cieszy się mniejszym poparciem lokalnych wyborców, którzy mają mu za złe, że jako gubernator Massachusetts wielokrotnie podejmował decyzje bliższe polityce Partii Demokratycznej niż Republikańskiej. Wśród nich najczęściej wymieniana jest stanowa reforma zdrowia, wprowadzona przez Romney’a.

Zobacz także: Romney: płacę niższe podatki niż większość Amerykanów

Prawybory w Południowej Karolinie są trzecimi w tym roku. Są one o tyle ważne, że od 1980 roku każdy ich zwycięzca otrzymywał partyjną nominację GOP do udziału w wyborach prezydenckich.

Mitt Romney do tej pory wygrał prawybory w New Hampshire. Zwycięstwo w Iowa, po powtórnym przeliczeniu głosów musiał oddać Rickowi Santorum.

W dzisiejszych prawyborach walka rozegra się pomiędzy Romneyem i Gingrichem. Pozostali dwaj kandydaci mogą liczyć na zdecydowanie mniejsze poparcie i są raczej bez szans na wygraną. W sondażach Rasmussena Ron Paul ma 15 proc. poparcia a Rick Santorum 11 proc.

mp

 

Categories: Polityka

Comments

 1. Niezalezny
  Niezalezny 21 stycznia, 2012, 11:15

  Nie rozumiem dlaczego tzw. Polonijne media powtarzaja jak „papugi” to samo co pisze Amerykanskie media? Czyzby ktos nami kierowal?

  Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 21 stycznia, 2012, 14:33

   a co maja powtarzac to co pisza tajowie w „bangkok daily”? jaka jest twoja „prawda”? ze r paul ma 80 % a tamci dziela pozostale 20% miedzy siebie , a jesli wyniki okaza sie inne to znaczy ze bylo oszustwo szyte grubymi nicmi .. :-). niezalezny, uspokuj sie, to juz prawie koniec…twoj r paul ma ok 15% , na stanowisko szeryfa niech startuje , to dobry wynik

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*