PKW zarejestrowała już 16 komitetów kandydatów na prezydenta

PKW zarejestrowała już 16 komitetów kandydatów na prezydenta

Dwa kolejne komitety wyborcze kandydatów na prezydenta zarejestrowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza: Zenona Nowaka i Włodzimierza Korab-Karpowicza. Oznacza to, że zarejestrowano już 16 komitetów.

Nowak jest liderem partii Dzielny Tata walczącej o prawa ojców do wychowywania dzieci. Korab-Karpowicz to b. wiceprezydent Gdańska; w wyborach samorządowych w 2010 r. bezskutecznie ubiegał się z list PiS o mandat do sejmiku województwa śląskiego.

PKW zarejestrowała już w sumie 16 komitetów kandydatów; obok Nowaka i Korab-Karpowicza są to komitety: ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego, Andrzeja Dudy (PiS), Adama Jarubasa (PSL), Magdaleny Ogórek (SLD), Janusza Palikota (Twój Ruch), Janusza Korwin-Mikkego (ugrupowanie KORWiN), Jacka Wilka (Kongres Nowej Prawicy), muzyka Pawła Kukiza, Mariana Kowalskiego (Ruch Narodowy), Anny Grodzkiej (Zieloni), b. działacza opozycyjnego w PRL i b. posła Adama Słomki, reżysera i publicysty Grzegorza Brauna, przewodniczącej Partii Kobiet Iwony Piątek oraz Dariusza Łaski (Wspólnota Patriotyczna Solidarnej Deliberacji).

Do PKW wpłynęło także zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Włodzimierza Zydorczaka, przedsiębiorcy z Kościana (woj. wielkopolskie). Komisja dopatrzyła się w zawiadomieniu wady i wezwała do jej usunięcia.

Start w wyborach prezydenckich zapowiedzieli także m.in. Wanda Nowicka (kako kandydatka Unii Pracy) i Waldemar Deska (Partia Libertariańska).

PKW podejmuje uchwałę o zarejestrowaniu komitetu wyborczego w ciągu trzech dni od wpłynięcia zawiadomienia.

Od momentu zarejestrowania komitet wyborczy kandydata na prezydenta może pozyskiwać i wydatkować fundusze na kampanię wyborczą.

O utworzeniu komitetu można zawiadamiać PKW do 16 marca. 26 marca o północy mija termin dostarczenia do PKW 100 tys. podpisów, koniecznych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. (PAP)

fot. Tomasz Gzell/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*