Obama zapowiada współpracę z republikanami w Kongresie

Obama zapowiada współpracę z republikanami w Kongresie

Prezydent Barack Obama zapowiedział, że będzie współpracował z republikanami, którzy wygrali wtorkowe wybory do Kongresu. „Chcę jak najlepiej wykorzystać te dwa lata, jakie pozostały do końca mego urzędowania” – powiedział Obama w środę w Białym Domu.

Na pierwszej konferencji prasowej po wyborach Obama przyznał, że jego Partia Demokratyczna poniosła porażkę i pogratulował opozycji zwycięstwa.

„Republikanie mieli udany wieczór” – stwierdził prezydent. Obiecał, że bardzo poważnie potraktuje decyzję wyborców. Zapowiedział, że będzie współpracował z nowym Kongresem, gdyż chce, by jego ostatnie dwa lata urzędowania były najbardziej jak to jest możliwe owocne.

Barack Obama zapowiedział, że będzie bardzo poważnie traktował każdą inicjatywę Kongresu, która będzie służyła Amerykanom, bez względu, która z partii ją wysunie. Podkreślił, że w niektórych obszarach prezydent i republikanie mają te same cele, na przykład w tworzeniu miejsc pracy, rozbudowie infrastruktury czy rozwoju amerykańskiego eksportu.
„Pozwólcie nam zacząć od spraw, które nas łączą” – powiedział prezydent.

Tymczasem jeden z liderów republikanów, Mitch McConnell, powiedział w środę po rozmowie z prezydentem Barackiem Obamą, że w takich kwestiach jak polityka budżetowa, podatki i polityka energetyczna mają podobne poglądy. Zasugerował jednak, że republikanie będą chcieli obalić przynajmniej część reformy ochrony zdrowia, tzw. Obamacare. Reforma ta jest jednym z najważniejszych projektów Baracka Obamy.

Dzięki zwycięstwu we wtorkowych wyborach do Kongresu republikanie umocnili swą dotychczasową większość w Izbie Reprezentantów i przejęli kontrolę nad Senatem.

(PAP)

Na zdj.: Barack Obama fot.Katherine Taylor/EPA

Na zdj.: Kongres USA fot.Lawrence Jackson/whitehouse.gov/Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Comments

 1. bo tak
  bo tak 7 listopada, 2014, 06:03

  hehe mocne, to tak jak bym chciał stawiać warunki z przystawioną lufo pistoletu do skroni…..
  Ale i tak uważam że jest najluźniejszym chłopcem do bicia z całej dotychczasowej prezesury 😉

  hy

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*