Obama w czerwcu we Francji; szansa na wizytę w Warszawie

Obama w czerwcu we Francji; szansa na wizytę w Warszawie

Barack Obama potwierdził, że 6 czerwca będzie we Francji z okazji rocznicy lądowania wojsk alianckich. Trwają zabiegi dyplomatyczne, by prezydent USA odwiedził też Polskę, w czym może pomóc zbieżność dat: został zaproszony na obchody 4 czerwca.

fot. Grzegorz Michałowski/PAP

fot. Grzegorz Michałowski/PAP

Podczas wizyty prezydenta Francois Hollande’a w Waszyngtonie na początku tygodnia, Obama zapowiedział na konferencji prasowej, że uda się 6 czerwca do Normandii z okazji 70. rocznicy lądowania tam wojsk alianckich podczas drugiej wojny światowej.

Do Polski amerykański prezydent został zaproszony na uroczystości związane z 25. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego we wrześniu ubiegłego mroku, przy okazji spotkania obu przywódców w Nowym Jorku w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak mówił wówczas minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, „4 czerwca to nasze wielkie obywatelskie święto wolności. Myślę, że dla prezydenta USA to byłaby okazja, żeby przypomnieć, że Stany Zjednoczone pomogły w tym dziele i nadal popierają wolność na świecie”.

Biały Dom wciąż nie potwierdza, czy prezydent Obama odwiedzi Warszawę. „Nie mamy do ogłoszenia żadnych dodatkowych wizyt na tym etapie” – powiedział w piątek PAP Laura Lucas Magnuson z biura prasowego Białego Domu. Zwyczajowo decyzje o podróżach prezydenta USA są ogłaszane dopiero wówczas, kiedy nie ma już żadnych wątpliwości, że do nich dojdzie.

Ale fakt, że polskie uroczystości odbędą się zaledwie dwa dni przed obchodami we Francji, naturalnie zwiększył oczekiwania polskiej strony, że amerykański prezydent nie ominie Warszawy podczas czerwcowej podróży. Ambasada RP odmawia informacji, na jakim etapie są starania o tę wizytę, ale podkreśla, że „prezydent Obama jest w Polsce zawsze mile widzianym gościem”. „Każda wizyta prezydencka to bardzo złożone przedsięwzięcie dyplomatyczne, wymagające dyskretnych przygotowań i uzgodnień” – powiedziano w piątek PAP w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Zastępca doradcy prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes, gdy był 29 stycznia pytany przez PAP o perspektywy wizyty Obamy w Polsce, mówił, że decyzja nie zapadła. Ale podkreślając wagę sojuszu polsko-amerykańskiego dodał, że „z pewnością będziemy szukać okazji, by w tym roku zaangażować się do współpracy z Polską”.

„Rocznica wyborów jest bardzo ważna. Myślę, że Amerykanie byli zainspirowani demokratyczną transformacją Polski i rolą odegraną przez Polskę w walce o wolność w Europie Wschodniej” – powiedział Rhodes.

Prezydent Obama dotychczas odwiedził Polskę tylko raz, po koniec maja 2011 roku, kiedy jako gość honorowy wziął udział w szczycie Europy Środkowej. Podczas dwudniowej wizyty Obama spotkał się także z władzami kraju i reprezentantami partii politycznych oraz oddał hołd polskim żołnierzom, pomordowanym Żydom, ofiarom mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

 

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*