Obama do Netanjahu: konieczne jest natychmiastowe wstrzymanie ognia w Gazie

Obama do Netanjahu: konieczne jest natychmiastowe wstrzymanie ognia w Gazie

Prezydent USA Barack Obama wezwał w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, do „natychmiastowego i bezwarunkowego” wstrzymania ognia w Strefie Gazy z powodów humanitarnych.Dodał, że powinno to być wstępem do trwałego zakończenia walk – poinformował w niedzielę Biały Dom.

Prezydent Barack Obama fot.Martin Simon/POOL/EPA

Prezydent Barack Obama fot.Martin Simon/POOL/EPA

Obama wezwał też do ostatecznego i trwałego zakończenia walk między Izraelem i bojownikami Hamasu w Gazie na podstawie porozumienia o wstrzymaniu ognia z 2012 r. Wstrzymanie ognia jest „imperatywem strategicznym” – powiedział amerykański prezydent.

Dodał, że „jakiekolwiek trwałe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego musi przewidywać rozwiązanie ugrupowań terrorystycznych i demilitaryzację Strefy Gazy”.

Obama wyraził zaniepokojenie wzrastającą liczbą ofiar wśród cywilnej ludności palestyńskiej oraz w Izraelu, a także pogarszającą się sytuacją humanitarną ludności Strefy Gazy.

Amerykański prezydent potępił ostrzał rakietowy Izraela ze Strefy Gazy i uznał „prawo Izraela do obrony” równocześnie wyrażając poparcie dla propozycji Egiptu rozwiązania konfliktu.

Netanjahu również poparł egipski plan pokojowy. „Inicjatywa Egiptu jest jedyną, która wchodzi w grę” – powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC. Wcześniej Netanjahu odrzucił propozycje pokojowe, które przywiózł do Kairu sekretarz stanu USA John Kerry, uznając je za zbyt sprzyjające Hamasowi.

Izrael i Hamas wzajemnie oskarżają się o kontynuowanie walk w Gazie, mimo wcześniejszej zgody obu stron na 24-godzinne wstrzymanie ognia.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

 

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*