„NYT”: Barack Obama ukarał Rosję – nareszcie

fot. ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN/EPA

fot. ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN/EPA

Decyzja o nałożeniu amerykańskich sankcji przeciwko Rosji za jej ingerencję w wybory prezydenckie w USA, choć zdecydowanie spóźniona i być może nie dość daleko idąca, bez wątpienia jest słuszna – komentuje w piątek „New York Times”.

Jak ocenia dziennik, „byłoby nieodpowiedzialne”, aby prezydent Barack Obama odszedł z urzędu w przyszłym miesiącu i pozwolił na to, by rosyjski prezydent Władimir Putin sądził, że „może bezkarnie podejmować próby osłabienia amerykańskiej demokracji”.

„Byłoby to szczególnie niebezpieczne dziedzictwo, wziąwszy pod uwagę wysoce niepokojącą sympatię prezydenta elekta Donalda Trumpa do Putina i upartą odmowę uznania ustaleń amerykańskich agencji wywiadowczych, że rosyjskie cyberataki były obliczone na sprzyjanie Trumpowi i zaszkodzenie Hillary Clinton” – napisano w artykule redakcyjnym.

Reakcja Obamy „z pewnością oznacza kłopot dla Trumpa”, tym bardziej że wraz z ogłoszeniem sankcji administracja USA ujawniła kolejne dowody na ingerencję Rosji, w tym raport FBI i ministerstwa bezpieczeństwa kraju – uważa „NYT”.

„Washington Post” komentuje, że odpowiedź administracji USA, „ogłoszona zaledwie kilka tygodni przed końcem prezydentury Obamy, stanowi kulminację miesięcy wewnętrznej debaty na temat reakcji na rosyjskie prowokacje w roku wyborczym” w Stanach Zjednoczonych.

W opinii „WP” sankcje i decyzje o wydaleniu rosyjskich dyplomatów, ogłoszone w czwartek, „stanowią najdalej idącą amerykańską odpowiedź na rosyjską działalność od zakończenia zimnej wojny i najściślej związaną z rosyjskimi działaniami hakerskimi”. Waszyngtoński dziennik zaznacza, że choć amerykańskie władze nie wymieniły konkretnie Putina jako odpowiedzialnego za cyberingerencję, „to Obama zasugerował, że działania te zostały zaaprobowane przez same szczyty rosyjskich władz”.

„New York Times” wskazuje, że dotychczas poczynania Obamy w tej kwestii były powolne i „do czwartku jego jedyną publiczną – ale słabą – odpowiedzią było +napiętnowanie+ Rosjan jako odpowiedzialnych za cyberataki na Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (DNC) oraz inne organizacje polityczne, a także ostrzeżenie Kremla przed dalszą ingerencją”.

Gazeta ocenia zarazem, że w swojej najnowszej reakcji amerykańska administracja „rzeczywiście pokazuje kły”, głównie jeśli chodzi o sankcje nałożone na rosyjskie służby specjalne – FSB i GRU. Podkreśla, że Obama podjął jednocześnie decyzję o wydaleniu 35 rosyjskich dyplomatów i odebraniu dwóch kompleksów wypoczynkowych na terenie USA w odpowiedzi na nękanie amerykańskich dyplomatów w Rosji przez tamtejsze służby bezpieczeństwa.

„Obama powinien był podjąć kroki odwetowe w związku z takim postępowaniem już dawno temu” – zauważa „New York Times”. Jak wyjaśnia, wydalenie dyplomatów „zwiększa surowość amerykańskiej odpowiedzi i uderza bezpośrednio w rosyjskich obywateli, podczas gdy zakazy podróży i zamrożenie aktywów, wprowadzone w ramach sankcji, takiego wpływu nie mają”. (PAP)

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Comments

 1. diwron
  diwron 30 grudnia, 2016, 21:26

  WP i NYT przez 8 lat prezydentury Obamy uprawiały niczym nieograniczone klakierstwo. Zdecydowana większość mediów stała się sojusznikami Obamy i demokratów i przestały pełnić kontrolną funkcję w stosunku do władzy. Skutkiem jest zupełna i nieodwracalna utrata zaufania. Krokodyle łzy już nie pomogą. Lewackie media chciały mieć lewackiego prezydenta i nie potrafiły być krytyczne w stosunku do niego. Nieliczna głosy krytyczne w stosunku do Obamy były przedstawiane jako rasizm, a czarnymi owcami byli Rush Limbaugh i FNC (wielokrotnie krytykowane przez Obamę). 8 Listopana wszyscy przeżyli wielki szok. H.Clinton była najbardziej kompetentnym kandydatem na prezydenta w historii USA (wg słów samego Obamy) i powinna zwyciężyć zdecydowanie. Większość sondaży to przewidywała. Zapomniano o jednym. To ludzie głosują a nie sondaże. Obama wiedział o atakach hakerskich od ponad roku i nic nie zrobił. Ataki ujawniły zgniliznę moralną partii demokratycznej i to jest główny powód obecnych sankcji. Ze względu na dobro kraju sankcje należało wprowadzić już dawno, a nie dokonywać resetu w stosunkach z Rosją (czerwony przycisk H.Clinton i Ławrowa). Stany rownież powinny mieć odpowiednio wyszkolonych hakerów, bo każdy kto ma możliwości uprawia hakerstwo. Jeżeli USA tego nie robi, to jesteśmy rządzeni przez idiotów.

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 30 grudnia, 2016, 22:42

   O czym ty dziadku sukienkowy – romanie (teraz norwidku od tylu – najwyrazniej tak lubisz) pierdolisz?
   Obama od samego poczatku byl przez takich pedofilow sukienkowych, jak TY, oskarzany o to, ze nie byl tutaj rodzony, ze jest muzulmaninem, ze jest czarny (to taka aluzja do tego idioty ze Szczecina, podpisujacego sie zenskimi nickami), ze jest demokata, ze ludzie glosuja, itp, itd.
   Ludzie glosowali, sukienkowy dziadku i to akurat tutaj nic nie znaczy.
   Zglinizna to tylko i wylacznie twoje sukienny oraz mozg.
   Ja tylko mam nadzieje, ze ty zgnijesz w czarnej sukience.
   Pozdrawiam i o by to sie tylko stalo w nastepnym roku – nie moge sie doczekac.

   Reply this comment
 2. Teresa
  Teresa 31 grudnia, 2016, 10:50

  Rysiu -ty jesteś dureń jakich mało. Nie dość, że twoja matka skurwiła się z murzynem to ty masz jakieś teraz zastrzeżenia do białych. A co my winni, że twoja matka lubiła czarnych za 5 $

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*