Młody Bush odżegnuje się od spuścizny politycznej dziadka i wuja

Młody Bush odżegnuje się od spuścizny politycznej dziadka i wuja

Kolejna latorośl amerykańskiej dynastii politycznej usiłuje przekonać wyborców, że jest kimś innym niż sugeruje jego nazwisko. 37-letni George P. Bush, wnuk i bratanek byłych prezydentów, rozpoczyna polityczną karierę ubiegając się o mało znane, lecz wpływowe stanowisko komisarza publicznych gruntów.

GeorgePBush

George P. Bush
fot.Gage Skidmore/Wikipedia

G.P. Bush twierdzi, że nie jest repulikaninem głównego nurtu jak jego rodzina, nie czerpie wzorców z administracji swego dziadka ani wuja, lecz ideowo czuje się bardziej związany z ruchem Tea Party. Inspirację do działań w sferze publicznej czerpie z postępowania byłego marszałka Izby Reprezentantów Newta Gingricha.

„W sprawach społecznych, a także dotyczących obrony narodowej i finansów jestem zdecydowanym konserwatystą” − mówi. Tego typu wypowiedzi stawiają go w szeregach republikanów maszerujących zdecydowanie na prawo. Odsuwanie się od politycznej spuścizny Bushów nie znaczy jednak, że George P. zdoła przekonać republikanów, że jest bardziej konserwatywny niż jego wuj i dziadek.

Już w tej chwili liderzy Tea Party publicznie powątpiewają, czy ktoś z nazwiskiem Bush może być prawdziwym konserwatystą. G.P. Bush przypomina, że w ostatnich wyborach poparł kandydaturę bohatera Tea Party, senatora Teda Cruza, który w niecały rok w Senacie wybił się na wodza teksaskiego GOP.

Były rzecznik kampanii wyborczej Cruza, James Bernsen, twierdzi, że G.P. Bush zdaje sobie sprawę, iż jego nazwisko jest zarazem błogosławieństwem i przeszkodą. Nie bez przyczyny tak naprawdę (są dwaj kontrkandydaci bez najmniejszych szans na zwycięstwo) nikt nie rywalizuje z nim o stanowisko komisarza publicznych gruntów, co jednak nie wyklucza sceptycznego nastawienia wyborców do jego kandydatury.

W Teksasie komisarz gruntów rozporządza publicznymi gruntami i minerałami. Pozycja ta może być dobrą odskocznią do wyższego stanowiska. Obecny komisarz Jerry Patterson ubiega się o stanowisko wicegubernatora, a obecny wicegubernator, który sięga po stanowisko gubernatora również zaczął polityczną karierę jako komisarz gruntów.

(eg)  

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*