Ławrow: w rozmowach ekspertów przed Mińskiem nastąpił wyraźny postęp

Ławrow: w rozmowach ekspertów przed Mińskiem nastąpił wyraźny postęp

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow ocenił w środę, że w rozmowach ekspertów przygotowujących spotkanie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji w „formacie normandzkim” w Mińsku nastąpił „wyraźny postęp”.

Ławrow uczynił to w wypowiedzi dla mediów w Moskwie. „Prezydent Rosji weźmie udział w dzisiejszym spotkaniu. Od początku mówiliśmy, że spotkanie powinno być dobrze przygotowane; że eksperci powinni uzgodnić wszystkie niezbędne kwestie” – oświadczył szef dyplomacji Rosji, dodając, że „ostatnie słowo, oczywiście, należeć będzie do liderów”.

Ławrow odmówił podania szczegółów negocjacji. „Byłoby to nie w porządku wobec uczestników szczytu i tych, którzy go przygotowują” – powiedział.

Minister dał jednak do zrozumienia, że nierozwiązany pozostaje wciąż problem kontroli nad granicą ukraińsko-rosyjską na odcinku przylegającym do samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

Ławrow oświadczył, że w sprawie monitoringu odcinków granicy, kontrolowanych przez pospolite ruszenie, należy rozmawiać z DRL i ŁRL. Rosyjski minister przekazał też, że przywódcy DRL i ŁRL nie zgadzają się na to, by kwestia kontroli nad granicą była głównym punktem rozmów, dopóki w Donbasie trwają działania bojowe.

Jako „pospolite ruszenie” w Rosji określa się prorosyjskich separatystów walczących na wschodzie Ukrainy z ukraińskimi siłami rządowymi.

„Nie wyobrażam sobie, by przedstawiciele Doniecka i Ługańska zgodzili się na to, aby przywrócenie kontroli nad granicą było głównym punktem, warunkiem wstępnym wszystkiego pozostałego – w czasie, gdy trwają działania bojowe; gdy władze ukraińskie podejmują próby poprawienia swojego położenia w terenie, żeby wykorzystać to w czasie rozmów w Mińsku” – oznajmił.

Ławrow zauważył, że „w takich warunkach dla pospolitego ruszenia odcięcie się od rosyjskiej części granicy byłoby równoznaczne z rezygnacją z pomocy humanitarnej z Rosji; z przyzwoleniem na swoje okrążenie”.

Zdaniem szefa MSZ Rosji „najpierw należy zaprowadzić pokój, wycofać ciężkie uzbrojenie i rozpocząć proces polityczny, w tym w kwestii przeprowadzenia wyborów w każdej miejscowości na południowo-wschodniej Ukrainie w porozumieniu z Kijowem, jak obiecano to w deklaracji genewskiej i porozumieniach mińskich”.

Ławrow oświadczył, że „bardzo pilne jest również odbudowanie współdziałania gospodarczego na ziemiach po obu stronach linii styczności, wznowienie wypłacania świadczeń socjalnych, przywrócenie usług bankowych i powrócenie do strefy hrywny”. „Wtedy o wiele łatwiejsze będzie rozwiązywanie problemów granicy” – wskazał.

„Najważniejsze jest wypełnienie porozumień mińskich, w których mowa jest o konieczności ustawowego zapewnienia Donbasowi szczególnego statusu, zagwarantowaniu bezpieczeństwa organom władzy, które zostaną tam wybrane, a także o amnestii i zaprzestaniu ścigania wszystkich uczestników wydarzeń na południowo-wschodniej Ukrainie” – oświadczył rosyjski minister.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

Na zdjęciu: Siergiej Ławrow fot.Sergei Chirikov/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*