Koniec szczytu UE z mocnym akcentem; ostra wymiana zdań między liderami

Koniec szczytu UE z mocnym akcentem; ostra wymiana zdań między liderami

Mocne zakończenie szczytu UE. Odmowa przyjęcia wniosków przez premier Beatą Szydło doprowadziło do ostrej wymiany zdań między szefową polskiego rządu, a liderami kilku państw unijnych – relacjonowali unijni dyplomaci.

Spotkanie „28” podczas, którego przy sprzeciwie Polski odnowiono mandat przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, zakończyło się w czwartek krótko po północy.

Wobec odmowy poparcia wniosków przez Polskę przyjęto „konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej” poparte przez 27 państw. Premier jeszcze przed zakończeniem szczytu mówiła dziennikarzom, że według niej nieprzyjęcie wniosków przez wszystkie państwa UE będzie oznaczać, że szczyt UE będzie nieważny.

Unijni dyplomaci podkreślali, że taki krok nie ma znaczenia z punktu widzenia legalności wyboru Tuska, ponieważ decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez przywódców większością kwalifikowaną. Wnioski – przekonywali – są jedynie wytyczną polityczną, a nie aktem prawnym samym w sobie.

Z relacji dyplomatów wynika, że na zakończenie szczytu Tusk spytał co z wnioskami. Szydło miała powiedzieć, że ich nie poprze. Na to włączył się premier Belgii Charles Michael, który skrytykował przenoszenie sporów wewnętrznych na forum UE. Miał też użyć słów „dziecinne podejście”, aby opisać powstałą sytuację.

Premier broniła się podkreślając, że odwołuje się do podstawowych zasad, które powinny obwiązywać w UE. W dyskusji odpowiedział jej prezydent Francji Francois Hollande, który – według relacji dyplomatów – miał powiedzieć „wy macie zasady, my mamy fundusze strukturalne”.

W dyskusji wypowiadała się też kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Luksemburga Xavier Bettel, którzy również krytykowali postawę Polski.

We wnioskach „27” przywódcy zgodzili się, że jeszcze w tym roku przeprowadzą dyskusję na temat sposobu przeprowadzania nominacji na stanowiska unijne. To ukłon w stronę władz z Warszawy, które zwracały uwagę, że procedura wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej jest nietransparentna. „Bardzo źle się stało, że wybór szefa Rady Europejskiej został przeprowadzony wbrew państwu, z którego pochodził kandydat” – mówiła w czwartek Szydło.

Poza przedłużeniem kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej unijni przywódcy rozmawiali m.in. o migracji, bezpieczeństwie i obronie, unijnej gospodarce oraz sytuacji na Bałkanach Zachodnich.

W oświadczeniu szefów państw i rządów zapisano, że podczas obecnej prezydencji, czyli do końca czerwca osiągnięty zostanie kompromis ws. reformy prawa azylowego przewidującej m.in. obowiązkową relokację uchodźców.

Polscy dyplomaci przed szczytem starali się złagodzić te zapisy, tak by porozumienie mogło być wypracowane później, jednak ostatecznie tak się nie stało.

Źródła w Brukseli informowały wcześniej, że za wyznaczeniem szybkiego terminu na kompromis opowiadali się m.in. Niemcy, Szwedzi i Francuzi. Sprawa ma szczególne znaczenie polityczne dla naszych sąsiadów, bo rząd w Berlinie chciałby mieć ten problem załatwiony przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi.

Wprawdzie nie wszystkie państwa członkowskie poparły takie podejście, ale – według dyplomatów – prezydencja maltańska i tak będzie starała się wypracować porozumienie do końca czerwca. „Sygnał polityczny jest jasny” – powiedział przedstawiciel jednego z krajów członkowskich.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Na zdj.: Beata Szydło fot.Rainer Jensen/EPA

Categories: Polityka

Comments

 1. Stasiu
  Stasiu 9 marca, 2017, 20:32

  KOD powinien protestowac; Unia nie przestrzega wlasnego prawa. Co sie stalo z zasadami demokracji?

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 9 marca, 2017, 21:17

   Której czesci tego zdania nie rozumiesz?
   „Unijni dyplomaci podkreślali, że taki krok nie ma znaczenia z punktu widzenia legalności wyboru Tuska, ponieważ decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez przywódców większością kwalifikowaną. Wnioski – przekonywali – są jedynie wytyczną polityczną, a nie aktem prawnym samym w sobie.”

   Reply this comment
 2. Normals
  Normals 9 marca, 2017, 21:30

  Gratuluje PISiakom, polski smrod rozszedl sie po calej Europie. Pamietam jak PISiaki krzyczaly o donoszeniu na Polske, ciekawe jak nazwac fakt, ze premier Szydlo wyslala donos na Tuska do wszystkich rzadow panstw UE? Ja mam na to okreslenie ale mi DZ nie opublikuje postu.Tak wedlug PISu wyglada wstawanie z kolan, Polska jako jedyna w Europie nie poparla polskiego kandydata za to poparla go cala Europa. Nawet Wegry i Orban pokazaly PIS-owi srodkowy palec.Polska staje sie Europejska trzecia liga z ktora nikt sie nie liczy, bez przyjaciol i sojusznikow w UE a glupi PISdusiowy narod sie cieszy. Tych ludzi trzeba leczyc bo tylko chorzy lub glupi i nieswiadomi ludzie ciesza sie kiedy sobie sami wyrzadzaja krzywde.Mi jako Polakowi jest po prostu za Polske wstyd. To nie jest moja Polska ani moj rzad czy moj prezydent. Parafrazujac Lecha Walese – nie o taka Polske walczylem.

  Reply this comment
 3. Yankes
  Yankes 9 marca, 2017, 23:50

  Normals- Jedyna walke jaka stoczyles to palcem……. ze swoimi hemoroidami w swojej dupie blaznie I ” Mi” sie wydaje ze polegles panie Szlachcic… Do budy i warowac do 2019 roku …A potem znajdziesz inna bude aby warowac kolejne cztery lata. Madrzy ludzie o to zadbaja w Kraju nad Wisla

  Reply this comment
  • Paris
   Paris 10 marca, 2017, 01:41

   Co? Bol dupki ciemny PiSiorku? Idz się pomodl, dzisiaj miesiecznica!

   Reply this comment
  • hs
   hs 10 marca, 2017, 02:35

   a Pan jak zwykle merytorycznie…

   pissowcy przegrali sromotnie i jest to pierwsza z serii porażek. w 2019 pozostanie jedynie smród po Jaśnie Panach. W 2020 Tusk zostanie prezydentem i tak zakończy się ten pisowo-obrzydliwy epizod w historii naszego kraju…

   Reply this comment
  • Normals
   Normals 10 marca, 2017, 15:35

   Yankees jedyna walke jaka toczysz pajacu to ta, ktora Don Kichot walczyl – z wiatrakami swojej glupoty tepaku. Jestes przykry jak sraczka na bankiecie a do budy to sam spadaj kundlu bury.Widze, ze sprawiaja Ci przyjemnosc pyskowki skonczony kretynie bo żadnych merytorycznych tresci swoimi wypowiedziami nie wnosisz wsioku bez kultury.

   Reply this comment
 4. Yankes
  Yankes 11 marca, 2017, 00:07

  Normals- O przyjemnosci bedziesz pisal jak nasze serca sie spotkaja – moj ty Maczo z miasta . Czekam rozpalony po modlitwie Smolenskiej . Pelny nadziei na twoje wsparcie po klesce szczytu UE . Twoj … kudel ( czasowo w jakims zapyzialym miescie Paryzem – zwanym) – Sciskam ( tak jak lubisz … mocno za futro na klacie)

  Reply this comment
 5. RP
  RP 22 marca, 2017, 22:33

  Im szybciej sie ta „UNIA” rozleci tyle lepiej dla wszystkich!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*