Kerry: ustępstwa ze strony Janukowycza są za małe, by zakończyć kryzys

Kerry: ustępstwa ze strony Janukowycza są za małe, by zakończyć kryzys

Sekretarz stanu USA John Kerry ocenił w piątek, że ustępstwa ze strony prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza na rzecz opozycji są niewystarczające do zakończenia w tym kraju kryzysu politycznego. Siły zewnętrzne nie powinny angażować się w ten kryzys – dodał.

John Kerry fot.Hannibal Hanschke/PAP/EPA

John Kerry fot.Hannibal Hanschke/PAP/EPA

„Oferty Janukowycza nie doszły jeszcze do poziomu, który byłby wystarczający, biorąc pod uwagę reformy” – powiedział Kerry w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z szefem dyplomacji Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Sekretarz stanu zapewnił, że opozycja ukraińska ma pełne poparcie Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że jeśli Janukowycz zaproponuje prawdziwą współpracę, opozycja powinna wykorzystać tę szansę.

Janukowycz oskarżył w czwartek opozycję o zaostrzanie sytuacji, podczas gdy jeden z jej liderów Witalij Kliczko zaapelował do UE o zastosowanie sankcji wobec prezydenta.

Dzień wcześniej parlament ukraiński przyjął ustawę o amnestii dla uczestników demonstracji. Przewiduje ona jednak, że amnestia zacznie obowiązywać dopiero wtedy, gdy protestujący opuszczą okupowane budynki administracji państwowej i samorządowej.

Podczas trwających od listopada protestów na Ukrainie doszło do starć demonstrantów z milicją, w wyniku których śmierć poniosło sześć osób. Protesty wybuchły, gdy władze ukraińskie postanowiły, że ze względu na naciski gospodarcze Rosji nie podpiszą umowy stowarzyszeniowej z UE. (PAP)

Categories: Ameryka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*