Kerry rozmawiał z Abbasem o wznowieniu rozmów z Izraelem

Sekretarz stanu USA John Kerry ponownie spotkał się w niedzielę w Stambule z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, aby rozmawiać na temat wznowienia przerwanych dwa lata temu rokowań palestyńsko-izraelskich.

John Kerry, sekretarz stanu USA fot.: Wikimedia

John Kerry, sekretarz stanu USA fot.: Wikimedia

Kerry – jak pisze AFP, powołując się na bliskiego współpracownika amerykańskiego sekretarza stanu – pracuje obecnie nad projektem zmierzającym do rewitalizacji palestyńskiej gospodarki z myślą o odbudowie elementarnego zaufania między dwiema stronami: Palestyńczykami i rządem izraelskim.

Islamski Hamas, który sprawuje władzę w Strefie Gazy, zarzucił w niedzielę Kerry’emu i Abbasowi działania zmierzające do „utrzymania blokady Strefy”. Była to reakcja Hamasu na niedzielne informacje agencyjne, według których szef amerykańskiej dyplomacji i prezydent Autonomii Palestyńskiej doradzali tureckiemu premierowi, Recepowi Tayyipowi Erdoganowi odłożenie planowanej wizyty w Gazie.

Przywódcy spotkali się w Stambule przy okazji obrad grupy Przyjaciół Syrii.

Według AFP Kerry powiedział w rozmowie z Erdoganem, że jego zdaniem „w obecnej, naprawdę krytycznej sytuacji Stany Zjednoczone sądzą, że lepiej byłoby zaczekać z wizytą do czasu, gdy warunki będą bardziej sprzyjające”.

Szef rządu tureckiego informował ostatnio publicznie o swym zamiarze udania się w końcu maja do Gazy po zakończeniu planowanej na 16 maja wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Wcześniej rywalizujący z Hamasem Fatah, ruch któremu przewodzi prezydent Abbas, krytykował te planu tureckiego premiera, uważa bowiem, że wizyta Erdogana w Strefie Gazy pogłębi rozłam wśród Palestyńczyków.

 (PAP)

Categories: Ameryka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*