Kerry: obecny etap rozmów izraelsko-palestyńskich jest krytyczny

Kerry: obecny etap rozmów izraelsko-palestyńskich jest krytyczny

Negocjacje izraelsko-palestyńskie są obecnie w krytycznym momencie, choć podczas rozmów w nocy poczyniono postęp – powiedział w czwartek sekretarz stanu USA John Kerry. „Dialog nadal trwa” – zaznaczył. 

Sekretarz stanu John Kerry fot.Mohamed Messara/PAP/EPA

Sekretarz stanu John Kerry fot.Mohamed Messara/PAP/EPA

Relacjonując stan rozmów podczas konferencji prasowej w Algierze, gdzie przebywa z wizytą, Kerry powiedział: „Poczyniono postęp w przybliżaniu stanowisk w pewnych kwestiach, które wynikły w ostatnich dniach, ale wciąż są rozbieżności”.

„Te rozbieżności musimy rozwiązać i to wkrótce” – dodał. „Nalegamy na nich, by znaleźli kompromis, co jest decydujące dla dalszego postępu (rozmów)” – zapewnił Kerry.

Rozmowy są obecnie, jak zauważa Reuters, bliskie załamania. Obie strony zarzucają sobie wzajemnie niewywiązywanie się z wcześniejszych zobowiązań.

Kerry jest głównym mediatorem w negocjacjach, które rozpoczęły się w lipcu 2013 roku, ale utknęły na etapie wypracowywania ram porozumienia izraelsko-palestyńskiego w sprawie ostatecznego rozwiązania konfliktu. Dyplomacja amerykańska zakładała, że porozumienie będzie osiągnięte w kwietniu tego roku.

Porozumienie ramowe miało dotyczyć m.in. wzajemnego uznania państw żydowskiego i palestyńskiego, kwestii bezpieczeństwa, wymiany ziem i przebiegu granic, przesiedleńców, statusu Jerozolimy, a także zakończenia trwającego od kilkudziesięciu lat konfliktu. (PAP)

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*