Kerry: dla Asada nie ma miejsca w rządzie przejściowym Syrii

Kerry: dla Asada nie ma miejsca w rządzie przejściowym Syrii

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w środę, że prezydent Baszar el-Asad nie może wejść do przejściowego rządu Syrii, gdyż utracił legitymację do rządzenia. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wezwał, by „zewnętrzni gracze” nie ingerowali w sprawy Syrii.

John Kerry fot.Rainer Jensen/PAP/EPA

John Kerry fot.Rainer Jensen/PAP/EPA

W czasie konferencji pokojowej w szwajcarskiej miejscowości Montreux Kerry powiedział, że środowe spotkanie jest testem dla międzynarodowej społeczności w kwestii zakończenia walk w Syrii.

„Widzimy tylko jedną możliwość, wynegocjowanie rządu przejściowego na podstawie obopólnego konsensusu. To oznacza, że Baszar el-Asad nie wejdzie w skład przejściowego rządu. Nie ma możliwości, by ktoś, kto w brutalny sposób traktował własny naród, mógł utrzymać legitymację do rządzenia” – zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Minister Ławrow ocenił z kolei, że celem konferencji jest „doprowadzenie do końca tragicznego konfliktu”. Zaapelował do „zewnętrznych graczy”, by nie ingerowali w wewnętrzne sprawy Syrii. Ławrow dodał, że Iran, nieobecny w Montreux, powinien być elementem dialogu międzynarodowego, a wewnętrzna syryjska opozycja polityczna – częścią dialogu narodowego. (PAP)

Categories: Ameryka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*