Kerry: będziemy wspierać Poroszenkę w budowaniu zjednoczonej Ukrainy

Kerry: będziemy wspierać Poroszenkę w budowaniu zjednoczonej Ukrainy

Stany Zjednoczone będą wspierać wysiłki przyszłego ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki na rzecz budowania bardziej zjednoczonej Ukrainy – oświadczył w poniedziałek szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. 

John Kerry fot.Mario Guzman/PAP/EPA

John Kerry fot.Mario Guzman/PAP/EPA

Waszyngton będzie wspierał wysiłki prezydenta-elekta i Ukraińców, by „decydować o swojej przyszłości w bardziej zjednoczonej, bezpieczniejszej, bardziej niezależnej i prosperującej Ukrainie” – powiedział Kerry.

Dodał, że „USA potępiają i odrzucają rosyjską okupację i próbę zaanektowania Krymu oraz są zdecydowane, by współpracować z Ukrainą i innymi krajami w celu znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu” w regionach na wschodzie kraju, które kontrolowane są przez prorosyjskich separatystów – zaznaczył sekretarz stanu.

Niedzielne wybory prezydenckie Kerry nazwał „zwycięstwem demokracji”.

Prezydent USA Barack Obama w niedzielę pochwalił Ukraińców „za odwagę”, jaką wykazali się biorąc udział w wyborach w swoim kraju „pomimo prowokacji i aktów przemocy”.

W poniedziałek szef Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy Mychajło Ochendowski poinformował, że nowym prezydentem Ukrainy będzie Petro Poroszenko.

Zgodnie z danymi po przeliczeniu 90,01 proc. protokołów Poroszenko uzyskał 54,22 proc. głosów, a szefowa partii Batkwiszczyna Julia Tymoszenko – 13 proc. Nie będzie konieczne przeprowadzenie drugiej tury.(PAP)

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*