John Kerry leci do Kairu, by zabiegać o rozejm w Strefie Gazy

John Kerry leci do Kairu, by zabiegać o rozejm w Strefie Gazy

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry uda się w poniedziałek do Kairu, by wesprzeć wysiłki Egiptu na rzecz przerwania walk w Strefie Gazy – poinformował w niedzielę Departament Stanu.

John Kerry fot.Hans Punz/EPA

John Kerry fot.Hans Punz/EPA

„USA i ich międzynarodowi partnerzy są głęboko zaniepokojeni groźbą dalszej eskalacji konfliktu i wzrostem liczby ofiar wśród niewinnych cywilów” – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.

Zapewniła, że John Kerry wspiera egipską inicjatywę, której celem jest przywrócenie zawieszenia broni między Izraelem i Hamasem z listopada 2012 roku.

Prezydent USA Barack Obama wyraził w niedzielę w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu „poważne zaniepokojenie” rosnącą liczbą ofiar konfliktu w Strefie Gazy, gdzie armia izraelska prowadzi ofensywę.

Od początku ofensywy izraelskiej w Strefie Gazy zginęło co najmniej 437 Palestyńczyków, w tym w niedzielę ok. 100. Był to najkrwawszy dzienny bilans od 8 lipca, gdy ruszyła ofensywa przeciwko Hamasowi. W tym czasie zginęło 18 żołnierzy izraelskich, tylko w niedzielę – 13.

W niedzielę wieczorem czasu lokalnego zbierze się w Nowym Jorku, na nadzwyczajnym posiedzeniu, Rada Bezpieczeństwa ONZ, by zająć się eskalacją konfliktu w Strefie Gazy. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka
Tags: gaza, john kerry, Kair

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*