John Kerry będzie nowym sekretarzem stanu USA

John Kerry został w piątek nominowany przez prezydenta Baracka Obamę na stanowisko sekretarza stanu USA. Kerry urząd obejmie w styczniu, kiedy dotychczasowa szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton zakończy swą kadencję. 

fot. Ralph Alswang/ Senator John Kerry będzie nowym szefem amerykańskiej dyplomacji

Informacje, o tym że od stycznia na czele amerykańskiej dyplomacji stanie senator John Kerry pojawiały się od kilku tygodni. Wycofanie kandydatury Susan Rice, ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, ostatecznie potwierdziło wcześniejsze spekulacje. W piątek rano amerykańskie stacje ABC News i CNN podały, że prezydent Obama nominację wręczy Kerry’emu jeszcze dziś. I tak też się stało.

„Na przestrzeni wielu lat John Kerry zyskał szacunek i zaufanie liderów na całym świecie. (…) Myślę, że można śmiało powiedzieć, iż niewielu jest ludzi, którzy znają tak wielu prezydentów i premierów, którzy rozumieją zawiłości polityki międzynarodowej tak dobrze jak John Kerry. To idealny wybór na stanowisko szefa amerykańskiej dyplomacji” – powiedział wręczając Kerry’emu nominację prezydent Obama.

John Kerry dał się poznać szerszej opinii publicznej kiedy w 2004 roku ubiegał się o fotel prezydenta USA. Demokrata przegrał wówczas batalię o Biały Dom z Georgem W. Bushem.

Kerry od wielu lat był wymieniany jako mocny kandydat na stanowisko sekretarza stanu USA. Od 21 stycznia 2009 roku funkcję tę pełni jednak żona byłego prezydenta USA – Hillary Rodham Clinton.

Obecna sekretarz stanu obiecała, że wraz z rozpoczęciem przez Baracka Obamę drugiej kadencji w styczniu, ona sama zrezygnuje z pełnionej funkcji.

John Kerry jako senator stanu Massachusetts i kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta USA jest osobą powszechnie szanowaną i docenianą za doświadczenie w sprawach polityki zagranicznej. Obecnie pełni on funkcję przewodniczącego Senate Foreign Relations Committee (Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA).

mp

Categories: Polityka

Comments

 1. znachor
  znachor 21 grudnia, 2012, 15:46

  …Popieram!…ma doświadczenie….i jest nastawiony pokojowo jako były weteran wojny w wietnamie wie co to znaczy wywołać konflikt i jakie są tego konsekwencje….odpowiedni człowiek na to stanowisko.

  Reply this comment
 2. n. v. rol
  n. v. rol 21 grudnia, 2012, 18:55

  Ciekaw jestem czy Hillary zdecyduje sie kandydowac na najwyzszy urzad; z tego co narazie, widac jedno: AMERYKE stac na kazdy kolor byle to byl mezczyzna. Hillary ma jeszcze jedna mozliwosc, pewien trick: zmienic plec.
  Nie bedzie z tym problemu odkad orzeczono, ze PLEC czlowiek ksztaltuje w zaleznosci od roli w spoleczenstwie, a to z czym sie rodzi nie jest wazne. Liczy sie kasa, bo sa wydatki na farmacje, chirurga i psychoterapie.

  Reply this comment
 3. niezalezny
  niezalezny 22 grudnia, 2012, 07:34

  Ciekawe bedzie czy ta „kandydature” poprze tez „lewicowy” Sen. McCain, ktory jest „niby” z partii Republikanskiej, ale jest tez bardziej Lewicowy.
  Nie ma roznicy pomiedzy „Komunista” z partii Demokratycznej, a „Komunista” z partii Republikanskiej.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*