Donald Trump po śmierci Castro: odszedł brutalny dyktator

Donald Trump po śmierci Castro: odszedł brutalny dyktator

Odszedł brutalny dyktator, który przez prawie sześć dekad gnębił własny naród – oświadczył na wieść o śmierci Fidela Castro prezydent elekt USA Donald Trump. Obiecał, że jego administracja będzie wspierać Kubańczyków na drodze do dobrobytu i wolności.

„Dziedzictwo Castro to rozstrzeliwania ludzi, kradzieże, niewyobrażalne cierpienie, bieda i zaprzeczenie podstawowych praw człowieka” – napisał prezydent elekt w oświadczeniu opublikowanym w sobotę.

Podkreślił, że choć Kuba pozostaje totalitarną wyspą, to ma nadzieję, że śmierć Castro oznacza początek „odchodzenia od okropności, które trwały zbyt długo, ku przyszłości, w której wspaniali Kubańczycy wreszcie będą żyć w wolności na jaką zasługują”.

Zapewnił, że nowa administracja USA, która rozpocznie pracę po zaprzysiężeniu Trumpa na 45. prezydenta USA 20 stycznia, „zrobi wszystko co może, by Kubańczycy mogli w końcu rozpocząć drogę ku dobrobytowi i wolności”. Podziękował też Amerykanom kubańskiego pochodzenia, którzy głosowali na niego w wyborach prezydenckich 8 listopada.

Kilka godzin wcześniej Trump zareagował na śmierć Castro także na Twitterze, pisząc krótko: „Zmarł Fidel Castro!”.

Oświadczenie republikańskiego prezydenta elekta zdecydowanie różni się w tonie i treści od tego, które opublikował nieco wcześniej obecny prezydent USA, Demokrata Barack Obama. W przeciwieństwie do Trumpa, Obama powstrzymał się od krytyki Fidela Castro, zaznaczając, że oceni go historia.

Wielu Republikanów – w tym zwłaszcza politycy kubańskiego pochodzenia, jak senatorowie Marco Rubio czy Ted Cruz – krytykowało Obamę za zakończenie trwającej ponad 50 lat polityki izolacji Kuby i zapoczątkowanie w grudniu 2014 roku normalizacji stosunków z wyspą rządzoną obecnie przez brata Fidela, Raula Castro.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Zdj. Donald Trump fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Categories: Ameryka, Polityka, Świat
Tags: castro, Kuba, trump

Comments

 1. Jarun
  Jarun 26 listopada, 2016, 14:59

  Jeszcze będziecie wdzięczni dla Fidela, że trzymał tę hołotę z daleka od USA.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 29 listopada, 2016, 22:08

   Oj zapewne.Bo teraz 11 milionow Kubanczykow nagle zacznie byc problemem dla 320 milionowego USA szczegolnie ,ze na polodniu sasiadujemy ze 120 milionami Meksykanow hahahaha.I ty Jarun smiesz tu jeszcze kogos pouczac? Ty chlopcze nie masz bladego pojecia co sie w Europie dzieje a co dopiero tu w Ameryce ale jak sie nie ma wiedzy to sie bije piane 😉 .Pozdrawiam.

   Reply this comment
 2. PRL
  PRL 29 listopada, 2016, 20:54

  Jeden odszedl drugi przyszedl

  Reply this comment
 3. gisna
  gisna 30 listopada, 2016, 03:02

  Jak rozumieć taką dyktaturę, gdzie stanowiska są dziedziczne, rządzą rodzinne klany.

  Reply this comment
 4. gisna
  gisna 30 listopada, 2016, 13:48

  Raczej tyrania komunistyczna.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*