Demonstracja siły USA? Bombowce B-2 nad Koreą

W trwających obecnie dorocznych wspólnych ćwiczeniach wojsk Korei Południowej i USA wzięły w czwartek udział dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-2 Spirit – poinformowały amerykańskie władze wojskowe.

fot. U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Bennie J. Davis III/ B-2 Spirit

fot. U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Bennie J. Davis III/ B-2 Spirit

Wykonane w technologii „stealth” samoloty B-2 są praktycznie niewykrywalne przez radar i mogą wykonywać uderzenia jądrowe.

Oba bombowce odbyły lot ze swej bazy Whiteman w stanie Missouri nad Koreę Południową i z powrotem, zrzucając ćwiczebną amunicję na południowokoreański poligon. Misja ta zademonstrowała „zdolność USA do szybkiego wykonywania dowolnych precyzyjnych ataków na dużą odległość” – głosi wojskowy komunikat.

W ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. 11 marca władze w Phenianie ogłosiły, że nie będą więcej uznawały kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Była to odpowiedź zarówno na rozszerzenie sankcji ONZ w następstwie przeprowadzonej 12 lutego trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej, jak i na wspólne amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe.

(PAP)

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*