USA zadowolone z porozumienia START

Hillary Clinton oświadczyła, że nowe porozumienie START, którego podpisanie 8 kwietnia potwierdziły dzisiaj USA i Rosja,  jest korzystne dla obydwu stron i zwiększa światowe bezpieczeństwo. Według prezydenta USA Baracka Obamy nowy traktat o redukcji strategicznego uzbrojenia atomowego to krok, „który pozostawia za nami dziedzictwo XX wieku”.

fot.AP/ Sekretarz Stanu Hillary Clinton jest zadowlona z porozumienia START
fot.AP/ Sekretarz Stanu Hillary Clinton jest zadowlona z porozumienia START

 Według amerykańskiej sekretarz stanu, układ jest „znaczącym krokiem naprzód” w relacjach między USA i Rosją. Sekretarz obrony USA Robert Gates zapewnił, że nowa umowa START nie nakłada żadnych ograniczeń na projekt obrony przeciwrakietowej.

Według prezydenta USA Baracka Obamy nowy traktat o redukcji strategicznego uzbrojenia atomowego to krok, „który pozostawia za nami dziedzictwo XX wieku”. Po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem Barack Obama wyraził nadzieję, że amerykańsko-rosyjskie porozumienie wzmocni światowe wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania broni atomowej.

„Wraz z tym porozumieniem Stany Zjednoczone i Rosja – dwie największe potęgi nuklearne świata – wysyłają jasny sygnał, że chcą przewodzić. Podtrzymując nasze własne zobowiązania,  wzmacniamy światowe wysiłki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie broni atomowej i zapewnić, że inne narody spełnią swoje zobowiązania” – powiedział prezydent Obama.

Stany Zjednoczone i Rosja podpiszą nowe porozumienie START o redukcji strategicznych zbrojeń nuklearnych 8 kwietnia w Pradze.Ukłąd przewiduje ograniczenie do 700 liczby rakiet, stacjonujących na łodziach podwodnych oraz w wyrzutniach na lądzie. Ma obowiązywać 10 lat. Zakłada także ograniczenie arsenału głowic jądrowych dalekiego zasięgu do 1550. To trzy razy mniej niż przewidywał poprzedni traktat START, zawarty w 1991 roku. Wygasł on 5 grudnia.

IN (BBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*