Biały Dom: Hamas musi dotrzymać zobowiązań w czasie rozejmu w Gazie

Biały Dom: Hamas musi dotrzymać zobowiązań w czasie rozejmu w Gazie

Biały Dom z zadowoleniem przyjął w poniedziałek egipską propozycję 72-godzinnego rozejmu w Strefie Gazy, którą zaakceptował zarówno Izrael, jak i palestyński Hamas. Waszyngton podkreślił, że radykalne palestyńskie ugrupowanie musi teraz dotrzymać zobowiązań.

Zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Baracka Obamy, Tony Blinken, zapewnił w CNN, że USA „w pełni popierają tę ważną inicjatywę”.

„Da nam to czas, żeby zobaczyć, czy można będzie dążyć do bardziej trwałego rozejmu. To jest naszym celem” – zaznaczył.

Ocenił zarazem, że powodzenie trzydniowego rozejmu będzie zależało od Hamasu, który musi „udowodnić, że będzie go przestrzegał”.

Według źródeł egipskich zawieszenie broni w Strefie Gazy będzie obowiązywać od godz. 8 we wtorek (godz. 7 czasu polskiego). W Kairze przewidziano także negocjacje stron konfliktu.

W piątek Waszyngton potępił Hamas i obwinił to ugrupowanie o zakończenie poprzedniego rozejmu, który miał trwać trzy dni, ale został zerwany po kilku godzinach. W poniedziałek po wygaśnięciu kilkugodzinnego rozejmu humanitarnego Izrael i Hamas wzajemnie zarzucały sobie jego naruszanie.(PAP)

Zdjęcie: Izraelski żołnierz prezentuje amunicję, przy granicy z Gazą fot.Atef Safadi/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*