Białoruś. Zebrano już 100 tys. podpisów pod kandydaturą Łukaszenki

Aleksander Łukaszenko fot.Tatyana Zenkovich/EPA

Aleksander Łukaszenko fot.Tatyana Zenkovich/EPA

Zebrano już ponad 100 tys. podpisów na rzecz kandydowania Alaksandra Łukaszenki w październikowych wyborach prezydenckich na Białorusi – poinformowała w piątek szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.

„Mogę powiedzieć, że złożono już ponad 100 tys. podpisów na rzecz kandydatury na prezydenta Alaksandra Łukaszenki i ponad 500 podpisów na rzecz (szefa Zjednoczonej Partii Obywatelskiej) Anatola Labiedźki” – powiedziała Jarmoszyna. Oznacza to, że Łukaszenka jako pierwszy pretendent do stanowiska szefa państwa pokonał próg 100 tys. podpisów niezbędnych do zarejestrowania kandydatury.

Zbieranie podpisów na rzecz poszczególnych kandydatów rozpoczęło się 23 lipca i będzie trwać do 21 sierpnia. Prawo do ich gromadzenia ma osiem grup inicjatywnych, w tym trojga przedstawicieli opozycji: oprócz Labiedźki także działaczki kampanii „Mów Prawdę!” Tacciany Karatkiewicz oraz przywódcy lewicowej partii Sprawiedliwy Świat Siarhieja Kalakina.

Według opozycyjnych sztabów wyborczych na rzecz Labiedźki i Karatkiewicz zebrano już po 15 tys. podpisów, a na rzecz Kalakina 6 tys. podpisów.

Oprócz tego zbierane są podpisy na rzecz szefa Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhieja Hajdukiewicza, niezwiązanego z siłami demokratycznymi ekonomisty Wiktara Ciareszczanki, naczelnego atamana białoruskich Kozaków Mikałaja Ułachowicza i nauczycielki Żanny Ramanouskiej.

Prawo do zbierana podpisów mają członkowie grup inicjatywnych poszczególnych pretendentów na status kandydata. Grupy znacznie się różnią rozmiarami, np. grupa Łukaszenki liczy ponad 10 tys. osób, a Labiedźki – niecały 1000.

Jarmoszyna powiedziała, że kampania wyborcza „przebiega spokojnie”. „Do Centralnej Komisji Wyborczej nie złożono ani jednej skargi w związku z pracą grup inicjatywnych. Podobne skargi nie były także zgłaszane do organów ochrony prawa. To znaczy, że władze lokalne podjęły wszelkie niezbędne środki, aby zbieranie podpisów odbywało się w maksymalnie liberalnych warunkach” – oceniła szefowa CKW.

Tymczasem Centrum Praw Człowieka „Wiasna” informuje o przymusowym składaniu podpisów na rzecz Łukaszenki. Według „Wiasny”, która powołuje się na mieszkankę Brześcia, w tamtejszych zakładach elektromechanicznych wszystkim pracownikom polecono podpisanie się pod jego kandydaturą w dziale kadr, dokąd przyszli członkowie jego grupy inicjatywnej.

Natomiast Radio Swaboda podało, że od mężczyzny zbierającego podpisy na rzecz Kalakina administracja targowiska w Homlu (wschód kraju) zażądała opłacenia miejsca na równi z handlarzami.

Grupy, którym uda się zebrać co najmniej 100 tys. podpisów, do 5 września powinny złożyć wnioski o zarejestrowanie swoich kandydatów na prezydenta. Rejestracja kandydatów zakończy się najpóźniej 15 września.

Wybory prezydenckie odbędą się 11 października.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polityka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*