Barack Obama odwiedził dawne więzienie Nelsona Mandeli

Prezydent USA Barack Obama odwiedził w niedzielę wyspę Robben Island w RPA, gdzie w kolonii karnej spędził około 18 lat skazany na dożywocie Nelson Mandela. Amerykański prezydent napisał w księdze pamiątkowej, że miejsce to „przepełnia go pokorą”. 

Barack Obama przebywa z oficjalną wizytą w RPA. for PAP/EPA Kim Ludbrook

Barack Obama przebywa z oficjalną wizytą w RPA. for PAP/EPA Kim Ludbrook

„Stajemy tu przepełnieni pokorą, w miejscu, gdzie ludzie takiej odwagi stawili czoło niesprawiedliwości i postanowili się nie ugiąć” – napisał Obama w imieniu swojej rodziny w księdze pamiątkowej. „Świat jest wdzięczny bohaterom Robben Island, którzy przypominają nam, że żadne kajdany i żadna cela nie mogą równać się z siłą ludzkiego ducha” – dodał.

Cała rodzina Obamów – prezydent, jego żona Michelle i ich córki Malia i Sasha – została oprowadzona po wyspie przez dawnego towarzysza Mandeli, Ahmeda Kathradę. Obamowie zwiedzili m.in. kamieniołomy, gdzie pracowali więźniowie. Obejrzeli też małą celę, w której więziony był legendarny przywódca walki z apartheidem. Odtworzono ją zgodnie z ówczesnym stanem: nie było w niej łóżka, jedynie materac, na nim poduszki i brązowy koc; w ścianie – okno z grubymi kratami pomalowanymi na biało.

94-letni Mandela, laureat pokojowego Nobla z 1993 roku, przebywa w szpitalu w Tshwane (dawna Pretoria), a lekarze określają jego stan jako krytyczny. W sobotę Obama, który przebywa w RPA z oficjalną wizytą, spotkał się z jego rodziną.

W 1964 roku Mandela został skazany przez rasistowskie władze RPA pod zarzutem zdrady stanu na dożywotnie więzienie. Większość tego wyroku spędził w więzieniu na Robben Island w pobliżu Kapsztadu. Opuścił je dopiero w 1990 roku. W cztery lata później został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. W czerwcu 2004 roku oficjalnie wycofał się z życia publicznego, nadal pozostając wielkim autorytetem, nie tylko w swej ojczyźnie.

(PAP)

Categories: Ameryka, Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*