Amerykańskie myśliwce nad Koreą

USA mimo gróźb Korei Północnej wysłały w niedzielę do Korei Południowej niewykrywalne przez radary nowoczesne myśliwce F-22, aby dołączyły do wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów wojskowych.

fot. USA pomimo gróźb Korei Północnej wysyłają do swojego sojusznika myśliwce

fot. USA pomimo gróźb Korei Północnej wysyłają do swojego sojusznika myśliwce mające uczestniczyć w manewrach

Samoloty, które stacjonowały w Japonii, przyleciały do bazy lotniczej Osan, głównego ośrodka sił Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim. Tam mają uczestniczyć w trwających ćwiczeniach.

„Korea Północna nic nie osiągnie za pomocą gróźb, czy prowokacji, które pogłębią tylko jej izolację i podważą międzynarodowe starania o pokój i stabilizację w Azji Północnowschodniej” – brzmiało oświadczenie dowództwa sił USA w Korei Południowej.

Pjongjang w niedzielę ponownie zagroził atakiem na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii, jeśli doszłoby do wojny z Koreą Południową. Według północnokoreańskiego dziennika „Rodong Sinmun” celem miałyby być bazy w prefekturach Aomori, Kanagawa i Okinawa.

W sobotę północnokoreańska agencja KCNA podała, że władze w północnokoreańskie ogłosiły „stan wojny” z Koreą Południową. To kolejny etap eskalacji napięcia po lutowej próbie nuklearnej Korei Północnej.

(PAP)

Categories: Polityka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*