Amerykanie niezadowoleni z Kongresu

W lutym 2012 roku Instytut Gallupa odnotował najniższe w historii poparcie Amerykanów dla poczynań Kongresu. Cztery miesiące temu z działań amerykańskiego rządu zadowolonych było zaledwie 10 proc. ankietowanych. Dziś ta liczba wzrosła nieznacznie, jednak fakt, że aż 78 proc. Amerykanów wyraża brak poparcia dla Kongresu zastanawia socjologów.

fot. Gallup Instytute

Podobne dyskusje na temat braku poparcia dla Kongresu toczyły się zaledwie rok temu. W 2011 roku Instytut Gallupa alarmował, że aż 63 proc. ankietowanych nie życzyło sobie reelekcji ówczesnych kongresmenów. Obecnie sytuacja jest jeszcze gorsza.

Z działań Kongresu w lipcu zadowolonych było zaledwie 16 proc.  ankietowanych. To o jeden punkt procentowy mniej niż w maju. Warto wspomnieć, że w maju 2011 roku działania rządu popierało 24 proc. Amerykanów.

Instytut Gallupa pyta opinię społeczną o ocenę pracy kongresmenów od 1974 roku. Okazuje się, że od 38 lat Amerykanie jeszcze nigdy nie byli tak zniesmaczeni działaniem rządu. Jak dotąd średnie poparcie dla Kongresu oscylowało w granicach 40 punktów procentowych. Poparcie poniżej 20 proc. odnotowano jak dotąd zaledwie dwa razy – w 1979 i 1992 roku. Od 2005 roku nigdy nie przekroczyło ono 40 procent. Rekordowy wynik w tym okresie odnotował jedynie Barack Obama – u progu jego prezydentury z działań rządu zadowolonych było aż 39 proc. ankietowanych.

Treść najnowszych badań Gallupa na pewno nie napawa optymizmem polityków, którzy od wielu miesięcy szykują się do listopadowych wyborów prezydenckich. Zdaniem specjalistów z Instytutu Gallupa główną przyczyną rekordowo niskiego poparcia dla poczynań Kongresu jest wciąż niestabilna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie.

AS

Categories: Polityka, Społeczeństwo

Comments

 1. znachor
  znachor 15 lipca, 2012, 14:47

  …..demokraci w nadchodzących wyborach mają pewne zwycięstwo i większość w kongresie i senacie wreszcie ludzie zrozumieli dbających tylko o własne tyłki…..dzięki czemu coś wreszcie się ruszy jak większość zdobędzie w obydwuch izbach jedna partia…Obama-2012

  Reply this comment
 2. pepe
  pepe 15 lipca, 2012, 15:44

  pitolisz znachor jak potluczony,czy to demokrata czy republikanin…to jedno wiadomo,ze taplaja sie w szambie pelnym wlasnych interesow a ze stolkiem sa zrosnieci do konca zycia a wczesniej wprowadzja swoje rodziny aby tez w korycie sie najedli.Tak powstaja”rodzinne tradycje”i fortuny.

  Reply this comment
 3. Rysiu
  Rysiu 15 lipca, 2012, 19:58

  Jeszcze istnieja prawdziwi republikanie:
  http://www.republicansforobama.org/
  🙂

  Reply this comment
 4. Rysiu
  Rysiu 15 lipca, 2012, 21:48

  Coraz wiecej klamstw wychodzi na jaw. Dzisiaj doradca Mitta Robme, Ed Gillespie podczas wywiadu telewizyjnego wymyslil nowe okreslenie na klamstwo. Nie wiadomo jeszcze co to oznacza ale z pewnoscia bedzie to powielane wielokrotnie. Tutaj wiecej:
  http://www.huffingtonpost.com/2012/07/15/ed-gillespie-mitt-romney_n_1674281.html

  Reply this comment
 5. niezalezny
  niezalezny 16 lipca, 2012, 06:37

  Przy takim „malym” poparciu nie rozumiem dlaczego nie moga ICH wyzucic? Tym razem ja glosuje za INDEPENDENT, tzw. Trzecia partie.
  http://www.ronpaul.pl
  http://www.ronpaul.com
  CONSTITUTINAL PARTY
  Mam nadzieje ze wiecej glosujacych ma juz dosyc tej glupoty „WYBIERANIA” bez przerwy tych samych. (tylko w innych garniturach)

  Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 16 lipca, 2012, 19:44

   a tym samym jest r paul od 40 lat z tego samego koryta sie zywiacy
   kolejny zbawca narodu….

   Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 16 lipca, 2012, 21:26

   Tak jest uzalezniony! LOL.
   Ron Paul PONOWNIE jako republikanin nie dostal sie na stolek prezydencki. Trzeba bedzie sprobowac w 2016 roku, kiedy Ron bedzie obchodzil 81 urodzinki. Nigdy nie za pozno i wtedy bedzie startowac jako kandydat z „CONSTITUTINAL PARTY”. LOL.

   Reply this comment
 6. Rysiu
  Rysiu 16 lipca, 2012, 21:37

  Tymczasem Mitt Robme wypoczywajac w jednym ze swoich domow wczasowych zada przeprosin od prezydenta Obamy, LOL.
  http://www.youtube.com/watch?v=Ud3mMj0AZZk&feature=related

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*