Zniesienie wiz dla Polaków coraz bliższe. Jeszcze w tym roku?

Politycy – Barbara Mikulski ze stanu Maryland, Mark Kirk z Illinois – wnieśli we wtorek do Senatu  projekt ustawy, która powinna przyspieszyć zniesienie wiz dla Polaków udających się do USA. Projekt popiera prezydent Barack Obama.

Zniesienie wizy do USA dla Polaków jeszcze w tym roku?

Analogiczny projekt ustawy zgłosili tego samego  dnia w Izbie Reprezentantów kongresman Mike Quigley z Chicago oraz Steve Chabot z Ohio.

Jak poinformowało nas  biuro kongresmana Quigleya, projekt zmienia kryteria włączenia danego kraju do programu ruchu bezwizowego do USA (ang. skrót: VWP, Visa Waver Program). Ustawa wymaga, jak dotychczas, aby kraj, który chce zostać objęty programem VWP, miał nie więcej niż 3 proc. odmów wiz dla ubiegających się o nie obywateli. Pozwala jednak sekretarzowi  bezpieczeństwa wewnętrznego (DHS) indywidualnie włączać do tego programu kraje, które mają odsetek odmów poniżej 10 procent, jeżeli – jak to sformułowano w projekcie – dany kraj „spełnia standardy bezpieczeństwa USA”.

Polska standardy te spełnia, a jej odsetek odmów wiz dla Polaków wynosił ostatnio 10,2 proc., czyli znajdował się blisko tego pułapu. Na to, że Polska spełni wkrótce i to kryterium, wskazuje inny zapis projektowanej ustawy.

Przewiduje ona, że wskaźnik odmów nie będzie obliczany, jak dotąd, na podstawie liczby złożonych w konsulatach USA podań o wizę, lecz liczby osób wnioskujących o wizę. Ponieważ osoby, którym się wiz odmawia, często składają podania ponownie, liczba podań zwykle jest większa niż liczba wnioskujących – co oznacza, że odsetek odmów obliczany według nowych zasad powinien automatycznie spaść.

Nowym kryterium zaproponowanym przez autorów ustawy jest odsetek przekroczeń dozwolonego terminu pobytu w USA (ang. overstays) – ma on nie być wyższy niż 3 procent.

Pozornie może to stwarzać dodatkową, trudną do pokonania barierę. Jak dowiedział się jednak PAP ze źródeł dobrze poinformowanych, amerykański resort bezpieczeństwa wewnętrznego (DHS) jest już pewien – na podstawie analiz danych o przyjazdach i wyjazdach z USA – że mniej niż 3 procent Polaków nielegalnie przedłuża pobyt w Stanach Zjednoczonych ponad okres ważności wizy.

Projekt ustaw Barbary Mikulski, Marka Kirka i Mike’a Quigleya popiera administracja prezydenta Baracka Obamy.

Jak podaje PAP, wizy dla Polaków mogą zostać zniesione już w pierwszej połowie tego roku.

Według kongresmana Quigleya,  turyści przyjeżdżający do USA bez wiz wydają tu miliardy dolarów, co pozwala tworzyć nowe miejsca pracy. Dodatkowo sponsorzy ustawy przypominają, że Polsce należy się zniesienie wiz jako lojalnemu sojusznikowi Ameryki.

„Zmodernizowanie programu ruchu bezwizowego umocni nasze bezpieczeństwo narodowe i zacieśni stosunki z takimi ważnymi sojusznikami jak Polska” – napisał w oświadczeniu dla prasy kongresman Quigley.

Przeddwoma tygodniami z wizytą w Polsce przebywali senator Mark Kirk i kongresman Mike Quigley. Amerykańscy politycy spotkali się m.in. z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, rozmowa z którym dotyczyła spraw dwustronnych, w tym poparcia Kongresu dla podjętej m.in. przez senatora Kirka i kongresmena Quigley’a inicjatywy włączenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego USA (Visa Waiver Program).

in

Zobacz także: Amerykańscy politycy w Polsce rozmawiają o wizach

Categories: Polecamy, Wydarzenia

Comments

 1. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 1 lutego, 2012, 19:29

  a polska w ramach wdziecznosci za wizy wysle kontyngent zolnierzy do iranu jak tylko zacznie sie tam jatka. co jak co, ale usa za darmo to nigdy nikomu nic nie daly, wydaje mi sie ze cena jest wlasnie jak opisalem, stany po ostatnich konfliktach zbieraja teraz pod stolami sojusznikow , to jest jedno z takich rozegran

  Reply this comment
 2. Katarzyna
  Katarzyna 1 lutego, 2012, 19:52

  Idą wybory wiec Obama znowu coś obiecuje, o tych wizach gadają i gadają,ale tak naprawdę,kto chce tu nadal przyjechać?Polacy chyba bardziej wybierają wyjazd w ,Europę,

  Reply this comment
 3. Rysiu
  Rysiu 2 lutego, 2012, 08:10

  „Projekt popiera prezydent Barack Obama”
  Czyli mozna zapomniec o tej ustawie – Izba Reprezentantow, kontrolowana przez republikanskie wory herbaciane bedzie glosowac przeciwko tejze ustawie.

  Reply this comment
 4. bkr
  bkr 5 lutego, 2012, 16:30

  zniosa wizy dla polakow i wszystcy Ci ktorzy tak krytykuja i nienawidza usa pojawia sie po tej stronie oceanu 🙂
  ot taka hipokryzja :)hehehe

  Reply this comment
 5. Chetyta J.
  Chetyta J. 7 lutego, 2012, 23:18

  Przyda się złagodzenie trudności w uzyskaniu wjazdów turystycznych do US, tym bardzij, że ciężar pobytu tych turystów i tak spadnie na zasiedziałe tu bez dokumentowania, rodziny (oby nie na bezrobociu)!
  A poza tym życie qult polonii kwitnie, oto co spłynęło z net:
  -Michał Rusinek, asystent W.Szymborskiej, pisał:
  –Kiedy Nobla dostała poetka z Krakowa,
  wiersze poczęła czytać Polaków połowa.

  Tylko lud z okolicy Płocka się upierał
  że to Wisłocka Nobla ma a nie
  jakaś tam krakowska bohatera.

  Tymczasem ta poetka, lubiła Stalina,
  po mamusi Rottermund, pochodziła z Bnina.

  Chwała Jej i poezji, mimo Nobla która
  mało komu da szczęście,
  jak Koryntu córa!

  Reply this comment
 6. MIKE
  MIKE 23 października, 2012, 14:58

  z tymi wizami to niezła checa od lat, osobiście stałem w tej kolejce na pięknej 12 chcąc odwiedzic Ciotkę po 10 latach, wyjazd planowałem na 3 tygodnie wszystko nagrane emocje i w ogóle a wizy i tak nie dostałem, po tym jak zostałem potraktowany przez Panią w ambasadzie już dziękuję za te Stany.. zachowują się jak byśmy bandutami byli a oni nam fundują bilety… nie te czasy bylet do Californi kosztuje 2500 zł a dolar 3 zł więc chyba nie mówimy tutaj o chęci zarobku… Sprawa skończyła się tak że Ciotka do nas przyjechała i wydała razem sporo kasy… a ja stanów nie zobaczę 🙂

  Reply this comment
  • klim z chicago
   klim z chicago 23 października, 2012, 15:21

   Mike jak chcesz zobaczyc to polec do Kanady i przejdz przez „zielona granice”, wielu Polakom sie udaje, bo w ogole nie jest ona monitorowana, tak jak ta na poludniu.

   Reply this comment
 7. Olek
  Olek 24 stycznia, 2013, 05:46

  Wiz do USA nie będzie za Obamy. I nie wina tu Obamy, tylko natury Polaka. Zniesienie wiz Polakom nie ma nic wspólnego z jakimiś tam kwotami, jakie oficjalnie wymaga rząd USA. To tylko pretekst. Według tajnego raportu FBI, zniesienie wiz Polakom równałoby się wzmożonej przestępczości, gangom, nielegalnemu handlu, przemycie narkotyków, handlu ludzkim towarem, praniu brudnych pieniędzy i utracie miliardów dolarów, które opuściłyby USA. Nie opuściłyby jej natomiast ci wszyscy Polacy, którzy przyjechalibby zrobić kasę. A ci siedzieliby do końca ich możliwości, zamelinowani w podziemiu życia publicznego. Czyli jeden wielki syf, o czym Amerykanie wiedzą od tych, którzy już tam są i nie zamierzają opuścić Ameryki, licząc na amnestię. Wiem coś na ten temat, po 40-u latach życia w Ameryce. Braterstwo broni i przyjażń sojusznicza nic tu nie mają współnego. Jeśli już wizy zostaną zienione, to może wtedy, kiedy Polska przyjmie unijną walutę, jeżeli.

  Reply this comment
  • Staś-J22
   Staś-J22 24 stycznia, 2013, 10:03

   „Wiz do USA nie będzie za Obamy” to twoj cytat.Pewnie miales na mysli ,ze bezwizowego wjazdu do USA nie bedzie za Obamy.

   Reply this comment
  • Charlie_Charlie
   Charlie_Charlie 24 stycznia, 2013, 10:12

   napociles sie bidaku nie widzac ze komentujesz artykul z zeszlego roku. w polityce rok to juz prehistoria . ale przynajmniej ujawniles nam tajne raporty fbi . czytajac to czekalem az napiszesz kolejny powod iz polacy zaczna gwalcic bezpanskie koty na ulicach ameryki…..:-) 🙂 🙂

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*