Zagraniczni studenci ofiarami oszustw wizowych

Na amerykańskich wyższych uczelniach wciąż pobrzmiewają echa sprawy Uniwersytetu Tri-Valley, który dopuścił się oszustw imigracyjnych, a już kolejnych 450 zagranicznych studentów, w większości Hindusów, stanęło przed widmem deportacji. Policja aresztowała dyrektora ich uczelni.

fot. Służby imigracyjne nie pobłażają nawet oszukanym studentom, którzy dostali tydzień na opuszczenie USA w razie braku legalnych podstaw pobytu

Edukacyjna przyszłość grupy 450 słuchaczy Herguan University of Sunnyvale, w Kalifornii, stanęła pod znakiem zapytania, kiedy służby imigracyjne (ICE) wysłały zawiadomienie o zamiarze cofnięcia uczelni akredytacji.

Wcześniej federalni agenci przeprowadzili nalot na uniwersytet i aresztowali dyrektora placówki Jerry’ego Wanga, który miał dopuścić się oszustw wizowych. Mężczyźnie postawiono 15 zarzutów, w tym przedkładania fałszywych dokumentów i składania fałszywego oświadczenia organom nadzorczym. Grozi mu do 23 lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości ponad miliona dolarów.

Zobacz: Kalifornia. Fikcyjny uniwersytet oferował studenckie wizy. Uczniom grozi deportacja

San Jose Mercury News cytował jednego ze studentów Herguan, dla którego wiadomość była zupełnym szokiem. Zagraniczni studenci usłyszeli, że „jeśli w ciągu dwóch tygodni nic się nie zmieni, to muszą szukać innej szkoły albo opuścić kraj”.

ICE w wydanym oświadczeniu poinformowało, że studenci uczelni Herguan mogą utrzymać legalny status wymagany przez prawo uczęszczając na zajęcia albo kontynuując pracę w ramach stażu Optional Practical Training. Alternatywą jest przeniesienie się do innej uczelni biorącej udział w programie wymiany studenckiej (Student and Exchange Visitor Programme). Niespełnienie tych warunków skutkuje obowiązkiem opuszczenia terytorium USA w ciągu tygodnia.

Pocieszeniem dla studentów może okazać się fakt, że po powrocie do Indii, mogą znów ubiegać się o przyjęcie na amerykańską uczelnię, a sprawa Herguan University nie wpłynie negatywnie na ich kolejne aplikacje.

as

Czytaj:

Hindusi – nowa fala nielegalnych na zielonej granicy USA

Szkoły lotnicze nadal furtką dla cudzoziemców

 

Categories: Polecamy, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*