Wybierasz się do pracy do NY lub NJ? Uważaj!

Chociaż szacowanie szkód po przejściu huraganu Sandy dopiero się zaczyna to już wiadomo, że zniszczonych zostało tysiące domów. Część z nich zrównana zostanie z ziemią, wiele wymagać będzie remontów. To dla wielu kontraktorów narzekających na brak pracy szansa na zatrudnienie i zarobek. Firma Contractor’s Lien Advisors przestrzega jednak przed tymi, którzy żerują na pracy i nieszczęściu innych. 

fot. NJ Governor's Office - Tim Larsen/ Po przejściu huraganu tysiące domów wymagają remontów

Huragan Sandy przyniósł ze sobą porywisty wiatr, który wyrywał drzewa z korzeniami i zrywał dachy. Największe straty wyrządziła jednak woda wdzierająca się w głąb lądu. Pod wodą znalazły się tysiące domów w Nowym Jorku i New Jersey. Dla budowlańców oznacza to dużo pracy.

„Możemy spodziewać się, że wielu kontraktorów wybierze się w poszukiwaniu pracy na dotknięte huraganem tereny” – mówi Tomasz Szymański, właściciel zajmującej się odzyskiwaniem niewypłaconych należności firmy Contractor’s Lien Advisors. Ostrzega jednocześnie, że wybierając się na wschodnie wybrzeże należy być ostrożnym. „Z naszego doświadczenia wiemy, że odzyskanie niewypłaconych pieniędzy jest w stanach Nowy Jork i New Jersey znacznie trudniejsze niż w Illinois” – dodaje Szymański. Wiąże się to z odmiennymi uregulowaniami prawymi w tych stanach. Co zrobić aby „zabezpieczyć się” na wypadek nieuczciwego pracodawcy lub zleceniodawcy?

„Koniecznie należy spisać kontrakt, zawierający informację że jesteśmy podwykonawcą czyli subkontraktorem i wykonujemy dane zlecenie. Radzimy także wziąć wizytówkę od osoby lub firmy, zlecającej nam pracę, i zadzwonić do CLA. My upewnimy się, że dana firma jest wypłacalna” – mówi Katarzyna Walat z CLA.

Dodatkowym ryzykiem jest fakt, iż wiele osób nie spłaca obecnie zaciągniętych kredytów i zdarza się, że pieniądze, które ubezpieczyciel wypłaca właścicielowi za poniesione koszty remontów, zamiast do kontraktorów trafiają do kieszeni właściciela. „Niektórzy właściciele domów, wiedząc że niebawem stracą dom zatrzymuje pieniądze dla siebie. W takiej sytuacji jak najszybciej założy należy tzw. lien” – mówią eksperci z CLA.

Procedura ta w stanie New Jersey jest jednak dużo bardziej złożona niż w Illinois. „Wymaga to wysłania wielu zawiadomień: do właściciela nieruchomości, każdego banku, który udzielał kredytu pod zastaw domu i do tzw. title company. Konieczne jest także przeprowadzenie procedury arbitrażowej w American Arbitration Association” – mówi Katarzyna Walat.

Jak zwykle w takich sytuacjach, kluczowe jest przestrzeganie wyznaczonych terminów. „Odpowiednie kroki w procesie odzyskiwania pieniędzy muszą być podjęte w wyznaczonych przez uregulowania prawne terminach. W przypadku pracy typu „residential” trzeba spieszyć się najbardziej. W New Jersey na wysłanie pierwszych dokumentów mamy 60 dni od pierwszego dnia pracy. W Nowym Jorku na założenie tzw. construction lien mamy 4 miesiące od ostatniego dnia pracy.

Wszelkie pytania na temat procedur odzyskiwania zaległych pieniędzy od nieuczciwych pracodawców i zleceniodawców kierować można do specjalistów z Contractor’s Lien Advisors: Contractor’s Lien Advisors

5440 N. Cumberland Ave, Suite 138

Chicago, IL 60656

phone: 773 635 0099

fax: 773 635 0088

www.clachicago.com

Categories: Polecamy, Porady, Reklama

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*