Nowa umowa podatkowa między Polską i USA – podpisana

Będą ułatwienia dla Polaków pracujących w Stanach Zjednoczonych. Ambasador USA w Polsce Stephen Mull i wiceminister finansów Maciej Grabowski podpisali dziś w Warszawie konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania.

opodatkowanieWiceminister Maciej Grabowski wyjaśnił, że Polacy, którzy pracowali w Stanach Zjednoczonych będą się łatwiej rozliczali z fiskusem. Dodał, że polscy obywatele coraz częściej wyjeżdżają za ocean na studia, czy jako naukowcy, a niektórzy Polacy po latach pracy w Stanach Zjednoczonych wracają do kraju.
Natomiast ambasador Stephen Mull ma nadzieję, że porozumienie ułatwi polsko – amerykańskie relacje gospodarcze. Łatwiej będą mieli między innymi inwestorzy.

Podpisana Konwencja zastąpi obowiązującą dotychczas umowę dwustronną obowiązującą od 1974 roku. Zanim wejdzie w życie musi jednak zostać ratyfikowana. Wymaga to przyjęcia odpowiedniej ustawy, a następnie zatwierdzenia przez prezydenta. Według ministerstwa finansów Konwencja może wejść w życie od początku przyszłego roku.

W rozmowie z polonijnym radiem dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Cezary Krysiak przekonywał, że szczegóły umowy nie były upubliczniane, ponieważ nie ma takiej praktyki dyplomatycznej. Zaprzeczył równocześnie, że od 2008 roku, czyli od chwili rozpoczęcia negocjacji ze stroną amerykańską, umowę przygotowywano w tajemnicy. Dyrektor Krysiak zapewniał o konsultacjach z Polonią, ale dopytywany z jakimi organizacjami rozmawiał, nie był w stanie podac konkretów.

tz

 

Comments

 1. Les
  Les 14 lutego, 2013, 08:17

  Przeczytalem kilka informacji, wysluchalem kilka informacji
  radiowych i moze nie potrafie dobrze zrozumiec tego jezyka prawa,
  ale nie wiem czy fiskus USA bedzie nadal pomniejszal wypracowane
  nasze amerykanskie emerytury SS o wypracowane w Polsce i wyplacane
  przez ZUS emerytury polskie.Pytanie dotyczy osob zamieszkalych w USA.
  Bo wedlug mnie pomniejszanie wymiaru wypracowanej emerytury amerykanskiej o emeryture polska przeliczona na dolary to jest forma
  PODWOJNEGO OPODATKOWANIA,przeciez ja od mojej polskiej emerytury place podatek do polskiego fiskusa.

  Reply this comment
 2. E. L.
  E. L. 14 lutego, 2013, 12:52

  Les, kazdy z pobierajacych podatek pobiera go z innej podstawy prawnej i oczywiście „u s i e b i e”. Amerykanie potracaja bo tu wypracowales dochod a Polska? Bo tam wplywa resztowka po potraceniu a od 1991/2 obowiazuja podatki od rent i emerytur, kazdych, a wiec polskich i zagranicznych. Zapytasz, to po co sie umawiaja? Nie tylko Ciebie nurtuje to pytanie. Oprócz remerytur i rent ludzie maja jeszcze inne źródła dochodów i tym tez zajela sie nowa konwencja.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*