Szkolne kary cielesne legalne w 19 stanach

Wymierzane uczniom klapsów drewnianą deską jest dozwolone w USA w 19 stanach. W samej Georgii w 2008 roku ukarano przy pomocy dyscypliny ponad 28 tysięcy dzieci – wynika z danych Juvenile Information Exchange.

fot.Center for Effective Discipline/ 19 stanów (kolor czerwony) zezwala na stosowanie kar cielesnych w szkołach

Praktyka stosowania kar cielesnych w szkołach przeważa na środkowym zachodzie i południu USA. Ostatnio z inicjatywą jej zakazania wystąpił ustawodawca z Florydy, gdzie statystki karania dzieci klapsami są dużo niższe niż w Georgii.

Przeciwnicy zakazu twierdzą, że klapsy są częścią tradycji i porządnej dyscypliny. Ale jedna z matek straciła cierpliwość i złożyła pozew do sądu, gdy dyrektorka Joyce Bullock Elementary School w powiecie Levy „zdyscyplinowała” jej 5-letniego syna w kwietniu ubiegłego roku tak, że dziecko płakało przez wiele godzin i dostało ataku astmy, aż trafiło na pogotowie.

Chłopcu dostało się, bo przeszkadzał w szkolnym autobusie. Matka twierdzi, że dziecko miało na pośladkach ślady po uderzeniach, tydzień nie chodziło to szkoły i do dziś śnią mu się koszmary związane z wydarzeniem.

Gdzie kończy się dyscyplina, a zaczyna maltretowanie dzieci? Dyrektorka Jaime Handlin tłumaczy, że nie doszło do nadużyć i zdyscyplinowała chłopca „z miłości a nie złości”.

fot. Amerykańska wersja szkolnej dyscypliny. Center for Effective Discipline podaje, że w roku szkolnym 2005/06 kary cielesne zastosowano wobec 223,190 uczniów

Naukowcy nie od dziś podkreślają, że bolesne lanie może zwiększać agresywność u dzieci, a nawet zakłócić ich rozwój psychiczny. Deborah Sendek z Centrum na rzecz Efektywnej Dyscypliny (Center for Effective Discipline) przekonuje, że te same rezultaty można osiągnąć przy pomocy zwykłej rozmowy z dzieckiem, a kary cielesne tylko utrwalają w uczniach poczucie, że bicie jest akceptowalne. Sendek, która od 30 lat pracuje z maltretowanymi dziećmi, konkluduje, że takie dzieci uczą się unikać osoby, która je karze, a nie nieodpowiedniego zachowania.

as

Categories: Polecamy, Wydarzenia

Comments

 1. klim z chicago
  klim z chicago 16 marca, 2012, 15:33

  Naukowcy nie od dziś podkreślają, że bolesne lanie może zwiększać agresywność u dzieci, a nawet zakłócić ich rozwój psychiczny. Deborah Sendek z Centrum na rzecz Efektywnej Dyscypliny (Center for Effective Discipline)-glupoty pseudo naukowcy wypisuja, ja jestem zaprzeczeniem ich tezy.A wg mnie, sama rozmowa, to tylko zacheca dzieci do zlych uczynkow, bo czyja sie wtedy bezkarnie.wpuszczaja jednym uchem , a drugim wypuszczaja.

  Reply this comment
 2. Katarzyna
  Katarzyna 16 marca, 2012, 21:00

  Ooo w szkole można a gdy rodzic uderzy to grozi mu kara-nierozumie,przecież to rodzic ma większe prawa i bym sie wkurzyla gdyby moje dziecko bił jakiś nauczyciel-niech uczą a nie biorą sie za wychowanie!!!

  Reply this comment
 3. Nike
  Nike 17 marca, 2012, 08:10

  Claps nikomu nie zaszkodzil Czy postawienie do kata row iez nikomu nie zaszkodzilo. Nie mialbym nic przeciwko ze gdyby moje dziecko rozrabialo i dostalo klapsa ale gdyby dziecko wrocilo z siniakami po wystosowanej karze to wowczas rowniez sprawa trafilaby do sadu
  Trzeba odroznic klaps od lania
  No tak Katarzyno wychodzi na to ze rodzic nie moze a szkola moze ale tu w ilinois szkola rowniez nie moze

  Reply this comment
 4. yur
  yur 18 marca, 2012, 12:39

  Dosrzeganie błędóww innych jest normą skoro ich się nie popełnia.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*