Syllogomania – uzależnienie silniejsze od narkotyków

Może pozbawić miejsca do spania lub dachu nad głową. Leczenie, podobnie jak w przypadku uzależnienia od narkotyków, jest trudne i rzadko kończy się sukcesem. Oto jeden z poważnych i coraz bardziej powszechnych problemów społecznych   – syllogomania, czyli patologiczne zbieractwo. 

fot. Zdjęcie pokoju osoby dotkniętej zespołem zbieractwa

Syllogomania, czyli tzw. zespół zbieractwa, to problem, z którym boryka się nawet do 5 proc. amerykańskiego społeczeństwa. Klasyczne objawy tej choroby to przede wszystkim wzmożona i nieustanna chęć gromadzenia dóbr, których nie potrzebujemy. Syllogomanii zawsze towarzyszy także nieumiejętność pozbycia się czegokolwiek z nabytych produktów.

Maniakalne gromadzenie dóbr materialnych występuje dużo częściej u osób dorosłych i nierzadko towarzyszy mu depresja związana z utratą bliskiej osoby.

Doktor David Tolin, który pracuje z ludźmi cierpiącymi na syllogomanię i jest autorem książki „Buried Treasures”, przekonuje, że jest to zjawisko coraz bardziej powszechne. Osoby cierpiące na zespół zbieractwa narażają na zniszczenie nie tylko swoje domy, ale także zdrowie.

Różnica między zwykłym kolekcjonowaniem, a syllogomanią leży w tym, w jaki sposób nabyte przedmioty wpływają na życie danej jednostki. W przypadku zespołu zbieractwa, rzeczy stopniowo opanowują przestrzeń życiową osobypozbawiając ją np. miejsca do spania. Dr Tolin jako jedem z przykładów podaje sytuację, kiedy osoba maniakalnie zbierająca różnego rodzaju przedmioty traci przestrzeń, w której może gotować.

fot. Syllogomania może sprawić, że dom lub mieszkania zamienią się w śmietnik

Co leży u podstaw takich zachowań?

Inny specjalista zajmujący się problemem syllogomanii, doktor Michael Tompkins uważa, że istnieją trzy najważniejsze czynniki powodujące ludźmi, którzy nałogowo gromadzą. Po pierwsze, głębokie przywiązanie do najzwyklejszych przedmiotów, które inni widzą jako śmieci. Po drugie, wiara w to, że nabyte przedmioty mają jakąś nadprzyrodzoną moc i wartość samą w sobie. Po trzecie, przekonanie, że pewnego dnia każda z tych rzeczy może się do czegoś przydać.

Traktowana jako zespół chorobowy, syllogomania coraz częściej bywa określana po prostu jako głęboka depresja lub stan lękowy. Badania wykazały, że płat czołowy u osób cierpiących na syllogomanię pracuje inaczej, niż u osób zdrowych. To właśnie ta część mózgu odpowiada za umiejętność racjonalnego myślenia.

Największy problem zjawiska maniakalnego zbieractwa polega na tym, że osoby chore bardzo rzadko szukają pomocy u specjalistów.  Terapia jest trudna i opiera się na przedstawieniu osobom chorym przedmiotów w nowym świetle. Doktor Tompkins podkreśla, że syllogomania to choroba przewlekła i może być porównywana do uzależnienia od narkotyków.

AS

Zobacz dom osoby cierpiącej na syllogamię:

Categories: Polecamy, Społeczeństwo

Comments

 1. roman
  roman 4 kwietnia, 2012, 09:12

  Swietny program na ten temat zrobila Popoludniowka WNVR tydzien temu!

  Reply this comment
 2. yur
  yur 6 kwietnia, 2012, 00:21
 3. Nikola
  Nikola 3 czerwca, 2012, 15:06

  Wiatm, mam małą prośbe zaczynam pisać prace magisterską o uzlaeżnieniu od zbieractwa i brak mi literatury , czy była by taka moliwość jej podania.

  Reply this comment
  • pepe
   pepe 3 czerwca, 2012, 19:04

   Zapytaj maniaka uzaleznionego mariano-debiliano,on jest odpowiednia”literatura”kliniczna podobnego przypadku,tylko uwazaj na jego szczekanie bo to wiejski azor….zbiera pchly…powodzenia.

   Reply this comment
 4. Węgrzyn
  Węgrzyn 5 grudnia, 2016, 07:50

  Wiecie co… tylko to popularne zbieractwo nie wpływa jakoś za specjalnie na nasze zdrowie. Nie psuje nam się organizm tylko psychika. Wszystko można leczyć. Dlatego uważam że alkohol czy narkotyki są jednak groźniejsze bo wpływają na ludzi nie tylko psychicznie ale również i fizycznie. Dobrze, że jest dużo ośrodków leczenia uzależnień i to dobrych ośrodków. W pobliżu swojego miejsca zamieszkania mogę polecić koło Krakowa w Ściejowicach Wiosenną. To jest jeden z bardzo profesjonalnych ośrodków. http://www.osrodekwiosenna.pl

  Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 23 sierpnia, 2017, 18:19

   A robactwo, szczury ktore moga sie zagniezdzic w takim syfie? Zapewne tez plesn i znaczna mozliwosc pozaru? One wplywaja na nasze zdrowie…mozna leczyc ale tez nie zawsze da sie to wyleczyc. Pozatym bliscy tez na tym cierpia…

   Reply this comment
 5. andrzej11
  andrzej11 7 stycznia, 2019, 05:06

  Jak to działa – że kupując decyduje się to mimo że wiem wiem że w domu jest już dużo takich rzeczy ale zawsze myślę, że przyda się … że nie będę miał czasu później i może to wynika z biedy jak dorastałem …. nie wiem … trudno mi z ty walczyć …
  ciągle cos w srodku podpowiada …..

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*