Sondaż: Amerykanie coraz bardziej nie lubią Żydów

35 milionów Amerykanów to antysemici- wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Ligę Przeciwko Zniesławieniu (ADL). Według autorów badania antyżydowskie nastroje wśród mieszkańców USA uległy wzmocnieniu w czasach recesji. 

fot.Ernst Moeksis/ Recesja doprowadziła do nasilenia antysemickich nastrojów w USA

Z przeprowadzonego w październiku sondażu wynika, że 15 proc. amerykańskiego społeczeństwa ma głęboko antysemickie poglądy – pisze New York Daily News. Stare stereotypy o zachłannych Żydach kontrolujących pewne dziedziny biznesu ponownie odezwały się w czasach, kiedy wielu Amerykanów zmaga się z recesją. Postawy takie najmocniejsze są u osób słabo wykształconych –pisze ADL.

19 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że „Żydzi maja zbyt dużo wpływu i kontroli nad Wall Street”. To o 5 proc. więcej niż w 2009 roku.

14 proc. respondentów zgadza się, ze stwierdzeniem, że „Żydzi maja zbyt dużo władzy w Stanach Zjednoczonych” (w 2009 roku było to 13 proc.)

15 proc. jest przekonanych, że Żydzi są gotowi do stosowania „podejrzanych sztuczek”, a 16 proc. uważa, że Żydzi są tak dobrze ustawieni w biznesie, że ludzie z zewnątrz nie ma ja szans an przebicie się.

Wyznawcom judaizmu dostało się nie tylko w kwestiach biznesowych i społecznych.

31proc. Amerykanów wini Żydów za ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa, a co trzeci mieszkaniec USA uważa, że amerykańscy Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela niż Stanów Zjednoczonych.

25 proc. respondentów uważa, że Żydzi zbyt często i zbyt dużo mówią o tym, co spotkało ich w czasie Holocaustu.

Z sondaży wynika, że najbardziej niechętną Żydom grupą etniczną są Latynosi. Antysemickie poglądy wyznaje aż 42 proc. z nich, przy czym są one bardziej powszechne wśród osób urodzonych poza USA.

Przedstawiciele ADL przyznają, że wyniki sondażu są dla nich niepokojące. Szef Ligieciwko Zniesławieniu Abraham Foxman uważa, że za wzrost nastrojów antysemicki należy po części wini trudną sytuację gospodarczą. „W ciężkich czasach ludzie często szukają kozła ofairanego” – twierdzi Foxman.

in

Categories: Polecamy, Społeczeństwo

Comments

  1. Janusz
    Janusz 10 listopada, 2011, 09:46

    Nie trzeba byc latynosem zeby czuc do nich niechec przeciez wiekszosc zla na swiecie pochodzii od nich tylko tego sie oficjalnie nie mowi bo maja sile czyli pieniadze ,odebrane podstepem ,wojnami i wyzyskiem.

    Reply this comment
    • stary
      stary 10 listopada, 2011, 11:15

      A jakies przykłady zła na swiecie, które odróżnia Żydów od innych nacji możesz podać?

      Reply this comment
      • Anna
        Anna 10 listopada, 2011, 19:57

        Starego uswiadamiac o racjach moznych tego swiata to parodia lub idiotyzm ,dlatego wole iniknac jalowych dyskusji w tym temacie .

        Reply this comment
      • mirek
        mirek 12 listopada, 2011, 09:26

        rotshild
        goldman sach itd

        Reply this comment
  2. Katarzyna
    Katarzyna 10 listopada, 2011, 14:59

    Oo nareszcie inni tez mysla jak ja!!!my katolicy mamy 1dzien wolny na Christmas,gdy sa swieta zydowskie-to wszystkie dzieci Maja wolne w szkole!!nielubie zydow,nielubie patrzec na nich,brzydze sie nimi,zwlaszcza jak zakladaja rodziny z ,,rodzina,,-chory narod

    Reply this comment
    • stary
      stary 12 listopada, 2011, 11:57

      Ops nie przeczytałem tego postu wczesniej pytając w innym wątku kim jestes.
      Ale to „my katolicy’ wyjasnia wszystko albo i nie. Obnarza niewiedzę.
      Maria matka Jezusa była żydówką.
      Czy jej tez nienawidzisz i jej rodziny?
      Jezus jej syn był Żydem.
      Czy jego też nienawidzisz?
      Pierwsi apostołowie byli Żydami.
      Cos tu szwankuje ten twój katolicyzm w zderzeniu z Żydami 🙂
      A więc?
      Do roboty weż się za siebie i swą slepą wiarę która niszczy rozum 🙂
      Pozdrawiam mimo wszystko droga Kasiu.

      Reply this comment
      • Katarzyna
        Katarzyna 12 listopada, 2011, 20:54

        Zgadzam sie,ale jakos niewidze podobienstwa Jezusa do tych dziwolagow co chodza w tych pejsach i dziwnie ubranych! Pozdrawiam rownież!

        Reply this comment
        • jas fasola
          jas fasola 13 listopada, 2011, 11:25

          tez uwazam Kasiu ze nie powinno byc Narodow uprzywilejowanych,bez wzgledu na to ze Jezus byl Zydemczy nie.Sa Zydzi uczciwi ,solidni jak Polacy .I oszusci ,zlodzieje,bandziory jak w innych Narodach.Ale niestety nigdy nie bylo i nie bedzie po „rowno”dla wszystkich.Czy wyznajemy teorie Darwina , chrzescijanska,etc.A zgadzam sie z Charlie ze ten temat to „woda na mlyn ‚Pozdrawiam wszystkich ,obojetnie czy sa Polakami czy Polakami innego pochodzenia.Tylko nie traktujcie nas jak wrogow .

          Reply this comment
        • DAGAAA
          DAGAAA 12 stycznia, 2012, 05:49

          a skąd ty możesz wiedzieć jak Jezus wyglądał,te obrazki które przedstawiają postać Jezusa nie odzwierciedlają jego wyglądu…na discavery badacze rozszyfrowali mniej więcej jego wygląd i uwierz mi Jezus był również Zydem z wyglądu…

          Reply this comment
      • Charlie_Charlie
        Charlie_Charlie 12 listopada, 2011, 23:14

        @ stary
        a marie Sklodowska-Curie? czy ona tez byla zydowka? i dzieki stokrotne, dzieki twojemu postowi zrozumialem ze nie od malpy pochodzimy tylko od zyda…:-)
        dla was takie tematy to jak woda na mlyn ….jak nudno sie na portalu robi do redakcja robi wrzutke „zydowska” a wy tancujecie jak michalki 🙂

        Reply this comment
        • stary
          stary 13 listopada, 2011, 06:33

          Niestety ty jestes od malpy 🙂

          Reply this comment
          • Charlie_Charlie
            Charlie_Charlie 13 listopada, 2011, 09:08

            z tego co czytam w niektorych postach chyba lepiej pochodzic nawet od kozy niz od zyda prada klimek? 🙂

          • klim z chicago
            klim z chicago 13 listopada, 2011, 12:27

            ja akurat zostalem stworzony na podobienstwo Boze!

        • ciekawy
          ciekawy 13 listopada, 2011, 09:32

          czarus ale pojechales po bandzie hmm tak sobie juz ublizac;)chyba cos zjadles niestrawnego

          Reply this comment
          • stary
            stary 13 listopada, 2011, 23:35

            @ charlie nazwac swoja matke koza lub malpa trzeba miec nierowno poukladane.pytanie kim jest ojciec capem? pawianem? gorylem?

  3. klim z chicago
    klim z chicago 10 listopada, 2011, 21:57

    to nie mozliwe, nie wierze w to, zeby Amerykany Zydow nie lubili, gdyby tak bylo nie rzadzili by oni tutaj, zwykla propaganda zydowska wskazujaca jak bardzo sa nie lubiani i z tego powodu poszkodowani i nie zdziwilbym sie gdyby domagali sie odszkodowan od Amerykanow za straty moralne i ciagle zycie w strachu.co bogatsze panstwa zlupili, to teraz kolej na USA.

    Reply this comment
  4. jas fasola
    jas fasola 11 listopada, 2011, 17:40

    Czyzby Amerykanie nie lubili samych siebie?Naprawde?

    Reply this comment
  5. max
    max 29 stycznia, 2012, 09:58

    a ja nie lubię USA i amerykanów

    Reply this comment
  6. stary
    stary 29 stycznia, 2012, 11:00

    Co tak cienko „dwiazdorze” ? bez plucia i obelg to nie w twoim stylu! co miesa ci braklo?
    http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/gwiazdy-polonijnego-internetu

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 29 stycznia, 2012, 12:05

      wy chodzac po domach rozdajac wasza makulature jestescie wystarczajaco opluwani ….nie bede sie juz znecal 🙂

      Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*