Sąd Najwyższy USA: policja może dokonywać rewizji osobistej każdego zatrzymanego

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w poniedziałek zadecydował o tym, że policja może dokonać rewizji osobistej każdego zatrzymanego, nawet niepełnoletniego. Trybunał przegłosował nowe prawo stosunkiem głosów 5 do 4.

Decyzja była rozstrzygnięciem sporu rozpoczętego w wyniku skargi sądowej skierowanej przeciw władzom więziennym przez Alberta W. Florence’a. W 2005 r. w New Jersey mężczyzna został aresztowany i poddany rewizji osobistej, kiedy samochód, którym podróżował jako pasażer patrol drogowy zatrzymał za przekroczenie prędkości.

Policjaci aresztowali Florence’a w rezultacie błędnej informacji w komputerowej bazie danych, według której siedem lat wcześniej wydano nakaz aresztowania mężczyzny, który miał się ukrywać przed wymiarem sprawiedliwości. Pomyłkę wyjaśniono po tygodniu, ale w międzyczasie mężczyznę osadzono w areszcie, gdzie dwukrotnie poddano go kontroli osobistej.

Poniedziałkowa decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że policja zyskuje prawo rewizji osobistej każdego zatrzymanego, nawet za najdrobniejsze wykroczenie i dokonania rewizji osobistej nawet, gdy nie ma konkretnego powodu, by podejrzewać, że dana osoba coś przemyca do aresztu.

Sądy federalne i prawnicy są podzieleni w kwestii legalności rewizji osobistych, choć postanowienie SN dla mieszkańców Atlanty, San Francisco i Filadelfii nie jest niczym zaskakującym. W powyższych metropoliach od pewnego czasu standardowo dokonuje się tego typu praktyki nie zważając na czwartą poprawkę do konstytucji zabraniającą przeprowadzania „nieuzasadnionych” rewizji osobistych.  Zakazują ich także międzynarodowe traktaty o ochronie praw człowieka.

Sędziowie SN stwierdzili, że sądy nie mogą uchylać decyzji władz więziennych, które muszą liczyć się z możliwością przemytu na teren więzienia broni lub narkotyków. W praktyce oznacza to, że osoba aresztowana nawet za wyprowadzenie psa bez smyczy będzie musiała poddać się tego typu rewizji.

„Za” w poniedziałek głosowali sędziowie konserwatywni, przeciwko byli sędziowie liberalni. Uzasadniając stanowisko większości sędzia Anthony Kennedy przywołał przykład Timothy McVeigha, prawicowego terrorysty, który 19 kwietnia 1995 r. wysadził w powietrze budynek rządowy w Oklahoma City  zabijając ponad 160 osób. McVeigh został aresztowany przypadkowo – za jazdę samochodem bez tablic rejestracyjnych.

Opinię mniejszości przedstawił  sędzia Stephen G. Breyer, który napisał, że rewizje osobiste z rozbieraniem do naga „są poważnym naruszeniem ludzkiej godności i prywatności jednostki”.

Każdego roku do aresztów w całym kraju trafia około 13 mln osób.

MB

 

 

Categories: Polecamy, Wydarzenia

Comments

  1. Rysiu
    Rysiu 4 kwietnia, 2012, 14:18

    Nic dodac, nic ujac…

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*