Rekordowa liczba małżeństw mieszanych w USA

Jedno na 12 zawieranych w USA małżeństw to związki mieszane. Zdaniem specjalistów  rekordowo wysoka liczba  mieszanych małżeństw świadczy o „poprawie relacji międzyrasowych” oraz o tym, że segregacja Afroamerykanów przechodzi do historii.

fot. Historia Richarda i Mildred Loving, którzy ze względu na zakaz zawierania małżeństw mieszanych w 1967 roku stanęli przed Sądem Najwyższym

W czwartek grupa badaczy z Paw Research Center opublikowała raport na temat liczby mieszanych małżeństw zawieranych w USA w ciągu ostatnich lat. Okazuje się, że obecnie liczba ta jest rekordowo wysoka i wynosi 4,8 mln. Aż 1 na 12 małżeństw w USA to związek między przedstawicielami odmiennych ras.

Najczęściej w związki małżeńskie z przedstawicielami innych ras wstępują Azjaci i Latynosi. Coraz bardziej powszechne są także małżeństwa Afroamerykanów z białymi partnerami, a więc związki, które w przeszłości budziły najwięcej kontrowersji i w niektórych stanach USA były nielegalne jeszcze 50 lat temu.

Zdaniem autorów raportu najnowsze dane mogą napawać optymizmem. „Skoro ludzie coraz częściej zawierają małżeństwa mieszane, oznacza to, że stosunki między przedstawicielami różnych ras są coraz lepsze”, twierdzi Daniel Lichter, socjolog na Cornell University w stanie Nowy Jork.

Według danych zawartych w opublikowanym dziś raporcie Paw Research Center, aż 8,4 proc. wszystkich amerykańskich małżeństw to związki mieszane. W 1980 roku odsetek ten wynosił zaledwie 3,2 procent.

Dane te odnoszą się do średniej krajowej. W niektórych stanach, zwłaszcza tych położonych na zachodnim wybrzeżu USA, gdzie liczba Latynosów jest dużo większa, 1 na 5 małżeństw to związek miedzy przedstawicielami odmiennych ras. Na prowadzenie w tej kategorii wysuwają się Nowy Meksyk, Nevada i Kalifornia. Dla przeciwwagi, stanem gdzie zawiera się najmniej mieszanych małżeństw(zaledwie 4 proc. miejscowej populacji) jest Vermont.

Mieszane małżeństwa przyjmowane są dziś przez Amerykanów zdecydowanie bardziej przychylnie niż przed laty. W 1987 roku zaledwie połowa amerykańskiego społeczeństwa popierała związki miedzy przedstawicielami różnych ras. Dziś takie związki popiera już niemal 85 procent ankietowanych.

Mimo że zakazywanie zawierania małżeństw mieszanych w USA wydaje się dziś śmieszne, warto zauważyć, że tak liberalne podejście zarówno społeczeństwa, jak i władz panuje w Ameryce dopiero od 20 lat. Warto także pamiętać, że w Alabamie przepis zakazujący związku między ludźmi o odmiennej rasie został na dobre zniesiony dopiero w 2000 roku.

AS

Zobacz film promujący zawieranie mieszanych małżeństw:

Categories: Polecamy, Społeczeństwo

Comments

 1. klim z chicago
  klim z chicago 16 lutego, 2012, 16:04

  Polki to zawsze lubialy mniej lub bardziej „opalonych”.

  Reply this comment
 2. czismoso
  czismoso 16 lutego, 2012, 18:02

  Ten film popiera malzenstwa tej samej plci, a nie mieszane. Poza tym jest literowka w „Najczęściej w związki małżeńskie z przedstawicielami innych raz „.

  Reply this comment
 3. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 16 lutego, 2012, 20:28

  „Zdaniem specjalistów ” – po takim wstepie wszystko jest „wiatygodne”

  Reply this comment
 4. yur
  yur 17 lutego, 2012, 10:55

  Witam.
  Wiem co to jest wiatr po polsku to wiatr. Oplodne to w języku czeskim coś znaczy.

  Reply this comment
  • Mariano_Italiano
   Mariano_Italiano 17 lutego, 2012, 12:31

   jurus nie trzymaj nas w napieciu i zdradz co to znaczy w czeskim jezyku.plssssssssss
   🙂

   Reply this comment
   • yur
    yur 17 lutego, 2012, 13:31

    Może Ciebie,inni wiedzą. Pleasssss? Co to jest?

    Reply this comment
    • kicia
     kicia 17 lutego, 2012, 15:23

     prosba – w jez. ang. nie wazna bez literki „e” – 🙂

     Reply this comment
     • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 17 lutego, 2012, 21:39

      to jest tzw akronim lub ostrzej- slang netowy .

     • yur
      yur 18 lutego, 2012, 21:42

      IC

    • Mariano_Italiano
     Mariano_Italiano 17 lutego, 2012, 16:51

     widzisz jurus ze nerwy moga prowadzic do slepoty. gdzie ja napisalem slowo „pleaseeee” ktorego tak nie mozesz zrozumiec? to tylko kilka literek a stwarzaja problem?

     Reply this comment
     • ciekawy
      ciekawy 17 lutego, 2012, 22:08

      moj „czarus” rozszczekal sie dzisiaj piesek zerwal sie z uwiezi;)

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*