Pięć interesujących faktów z życia św. Mikołaja

Święty Mikołaj to postać nie tyle historyczna, co wręcz kultowa i bardzo głęboko zakorzeniona w naszej kulturze masowej. Sam wygląd medialny św. Mikołaj zawdzięcza m.in. Coca-Coli, która rozsławiła wizerunek dobrego dziadka z białą brodą na całym świecie, wypierając tym samym bardziej poprawny historycznie wizerunek Mikołaja biskupa. Kim naprawdę był dobry człowiek z tureckiej Miry?

fot. wiki commons/ Jeden z najbardziej tradycyjnych wizerunków Mikołaja, gdzie nadal jest jeszcze biskupem

Fakt 1

Według najstarszych i najbardziej wiarygodnych podań człowiek, który stał się prototypem dla postaci św. Mikołaja urodził się ok. roku 270 naszej ery i pełnił funkcję biskupa Miry znajdującej się dziś na terytorium tureckim. Już wtedy rozdawał prezenty – najbiedniejszym dziewczynom szukającym męża organizował posag, a dzieciom na ulicach wręczał monety lub najpotrzebniejsze dobra.

Fakt 2

Wśród anglosaskiej społeczności św. Mikołaj zyskał miano „Santa Claus” na papierze zaledwie 200 lat temu, kiedy to w nowojorskiej gazecie w 1773 roku ukazała się pierwsza opowieść świąteczna z jego udziałem. Przed 1773 rokiem Mikołaj czczony był przede wszystkim przez Holendrów.

Fakt 3

Św. Mikołaj po raz pierwszy wszedł do domów dzieci przez komin dopiero w 1809 roku, kiedy Washington Irving wydał swoją książkę pt. „A History of New York”. To właśnie amerykański pisarz jako jeden z pierwszych zarzucił wizerunek Mikołaja biskupa, a zamiast tego w swojej literackiej przestrzeni nakazał mu palić fajkę i zapuścić brodę.

Fakt 4

Renifery zaprzyjaźniły się ze św. Mikołajem na dobre dopiero od czasu wydania przez Clement Moore’a poematu „A Visit

fot. wiki commons/ Św. Mikołaj wraz z pierwszymi reniferami

From Saint Nicholas” w 1822 roku. To właśnie ta opowiastka spopularyzowała postać 8 pociesznych reniferów, ciągnących sanie brodatego mędrca.

Fakt 5

Najstarsze zachowane podobizny św. Mikołaja sugerują, że wiele lat temu dziadek z prezentami przedstawiany był w kubrakach różnokolorowych – zielonych, fioletowych, niebieskich, a nawet brązowych. Dopiero od początku XIX w. św. Mikołaj już na stałe pozostał w czerwonym odzieniu. Największy jednak wkład w obecny wizerunek św. Mikołaja miał Haddon Sundblom, który w 1931 roku stworzył ilustracje na potrzeby legendarnej kampanii reklamowej Coca-Coli.

AS

 

Categories: Polecamy, Wydarzenia

Comments

  1. Marcin
    Marcin 6 grudnia, 2017, 02:26

    Jest jeszcze jeden fakt o św. Mikołaju, który został tu pominięty. http://businesslifemanual.pl/nieznane-fakty-z-zycia-sw-mikolaja/

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*