FBI przekazało Muzeum Polskiemu skradzione eksponaty

140 muzealnych eksponatów o łącznej wartości około 5 milionów dolarów przekazali na ręce zarządu Muzeum Polskiego w Ameryce przedstawiciele Federalnego Biura Śledczego z Chicago. Pochodzące z XVIII i XIX wieku starodruki, listy królów, mapy i unikalne szkice skradzione zostały z placówki w latach 70. i 80. Agenci FBI odzyskali je w ubiegłym roku.

fot. InformacjeUSA/ Przekazanie odzyskanych przez FBI eksponatów Muzeum Polskiemu w Ameryce

Prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Maria Cieśla przyznaje, że kiedy kilka miesięcy temu otrzymała informację, że wyniesione w latach 80. przez jednego z ówczesnych pracowników placówki unikatowe dokumenty zostały odnalezione, nie mogła w uwierzyć w to co słyszy. Po 30 latach od ich zniknięcia dyrekcji Muzeum i jego pracownikom nie wydawało się możliwe ich odzyskanie.

Było to w dużej mierze możliwe dzięki Harlanowi J. Berkowi. To do prowadzonego przez niego antykwariatu zgłosiły się jesienią 2011 roku  dwie osoby chcące sprzedać historyczne dokumenty. Berk ustalił, że zaoferowane mu dokumenty są własnością Muzeum Polskiego w Ameryce i skontaktował się z placówką. Jej władze o pomoc poprosiły Federalne Biuro Śledcze. Dochodzenie w tej sprawie wszczęła komórka ds. przestępczości związanej z dziełami sztuki. Potwierdzono, że dokumenty sprzedane Harlanowi J. Berkowi są rzeczywiście prawowitą własnością MPA.

Wśród dokumentów przekazanych oficjalnie Muzeum przez FBI znalazły się m.in. bezcenne listy królów polskich, cesarza Francji, amerykańskich bohaterów wojny rewolucyjnej; listy amerykańskich prezydentów dotyczące spraw

fot. InformacjeUSA/ Jeden z odzyskanych ekpsponatów

polskich, rzadkie druki i szkice polskie, listy słynnych polskich pisarzy, polskie medale oraz medale nazistowskiej propagandy przeciwko Polsce.

Aby zobaczyć pełną listę odzyskanych eksponatów kliknij TUTAJ 

Jak powiedział Mike Kosanovich z FBI, w toku śledztwa ustalono, że osoby, które sprzedały historyczne dokumenty antykwariuszowi, nie miały związku z ich kradzieżą. Bezcenne eksponaty zostały znalezione w piwnicy jednego z domów w północno-zachodniej części miasta, przez osoby wynajmujące budynek. Podejrzewając, że znalezisko ma sporą wartość lokatorzy postanowili je sprzedać. Za nabycie eksponatów firma Harlan J. Berk Ltd. zapłaciła ponad 40 tys. dolarów. Wartość odzyskanych dokumentów szacowana jest na 5 milionów. Muzeum Polskie w Ameryce odkupiło je od  Harlan J. Berk Ltd. za kwotę jaką firma wydała na zakup unikatowych dokumentów.

Uroczystość przekazania odzyskanych eksponatów Muzeum Polskiemu w Ameryce przez przedstawicieli FBI odbyła się w środę w siedzibie biura w Chicago.

Zobacz galerię zdjęć:

Cincopa WordPress plugin

Magdalena Pantelis

 

 

Categories: Polecamy, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*